Protesty proti Gorile sa chystajú aj v ďalších mestách

Gorila
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 28. januára (WEBNOVINY) – Po piatkovom protestnom pochode pre kauzu Gorila, na ktorom sa v Bratislave zúčastnilo minimálne tisíc protestujúcich, chystajú obdobné akcie aj v ďalších šiestich slovenských mestách.

Sympatizanti sa mobilizujú prostredníctvom facebookovej komunity Kauza Gorila. Organizátori upozorňujú, že protesty ešte nie sú oficiálne, kým ich nepotvrdia príslušné úrady.

Predbežne v utorok 31. januára by mali vyjsť do ulíc aktivisti v Trenčíne, na piatok 3. februára neoficiálne avizujú protesty v Žiline, Zvolene a v Košiciach. Na stredu 1. februára naplánovali protestnú jazdu autom po Ružomberku a v zatiaľ nestanovenom dátume chcú vyjadriť svoju nespokojnosť aj v Nitre.

Protestné zhromaždenie sa v piatok začalo o 15:00 na bratislavskom Námestí SNP. Dav opakovane kričal „vlastizrada“ a „odstúpiť“, organizátori protestu pred palácom čítali svoje požiadavky, medzi ktoré patrí aj úplné prešetrenie kauzy Gorila.

Následne sa demonštrujúci presunuli pred Prezidentský palác, kde desiatkami banánov zasypali nádvorie Grassalkovičovho paláca. Krátko na to sa pokračoval protest pochodom pred budovu Národnej rady SR, kde vydržal skandovať približne do 18:30.

Protest pred parlamentom

Protestujúci svoje požiadavky zhrnuli v desiatich bodoch. Chcú okamžité zbavenie mlčanlivosti všetkých orgánov a osôb, ktoré môžu kauzu Gorila objasniť, odstúpenie predstaviteľov strán, ktorí sa v spise spomínajú, z politických funkcií a kandidátok a žiadajú aj posunúť termín konania predčasných parlamentných volieb z 10. marca na september. Odhady počtu účastníkov piatkového protestu sa pohybujú od tisíc do desaťtisíc, v dave sa objavilo aj niekoľko politikov či poslancov.

Protest pred na námestí SNP a pred prezidentským palácom

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom