Protesty proti novele zákonníka práce sa skončili výtržnosťami, polícia použila slzný plyn

Francúzsko, protesty
Francúzi protestujú proti novele zákonníka práce. Polícia na výtržnosti reagovala slzným plynom a vodnými delami. 12. september 2017 Foto: SITA/AP

PARÍŽ 12. septembra (WebNoviny.sk) – Parížska odborárska demonštrácia proti novele zákonníka práce sa v utorok skončila zrážkami s políciou.

Hoci samotná odborárska demonštrácia, na ktorej sa zúčastnilo podľa polície 24-tisíc a podľa organizátorov až 60-tisíc ľudí, bola pokojná, na jej záver sa zaktivizovali radikálni mládežníci zahalení v kuklách, ktorí začali na policajtov hádzať rôzne predmety.

Demonštrácie prebehli aj v iných mestách

Polícia odpovedala vodnými delami a slzným plynom. Zatknutí boli štyria najaktívnejší účastníci demonštrácie, jedna osoba skončila s ľahším zranením v nemocnici, informovala polícia.

Protesty sa v utorok konali aj v mnohých ďalších francúzskych mestách. Ľudia vyšli do ulíc už ráno v Nice, Le Havre, Bordeaux či v Marseille, kde sa zišlo zhruba tritisíc protestujúcich vrátane známeho ľavicového politika Jeana-Luca Mélenchona.

Prvý test pre prezidenta

V Lyone protesty sprevádzali potýčky, keď sa polícia snažila zablokovať demonštrantom cestu. Protesty ovplyvnili aj dopravu, regionálne vlaky premávali v upravených znížených intervaloch.

Novela zákonníka práce má poskytnúť firmám väčšiu pružnosť pri prerokovávaní pracovných podmienok a odmien so zamestnancami a obmedziť odškodné pre zamestnancov, ktorých neprávom prepustia.

Protesty sú prvým veľkým testom pre prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý avizoval zmeny v zákonníku práce krátko po tom, ako sa ujal moci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom