Protesty v Turecku naberajú na sile, polícia opäť zasahovala

Protesty v Turecku pretrvávajú
Protesty proti vláde, ktoré vypukli v Turecku v reakcii na banské nešťastie pokračujú. Polícia zasahovala proti demonštrantom slzotvorným plynom a vodnými delami. Soma, Turecko Foto: SITA/AP

SOMA 16. mája (WEBNOVINY) – Turecká polícia zasiahla v piatok v meste Soma slzotvorným plynom a vodnými delami proti davu niekoľkých tisícov demonštrantov protestujúcim proti vláde v reakcii na banské nešťastie, ktoré si vyžiadalo už najmenej 284 obetí na životoch.

Ďalších 18 baníkov je stále nezvestných a s najväčšou pravdepodobnosťou mŕtvych. Demonštrujúci obracajú svoj hnev proti vláde, ktorá sprivatizovala a prenajala bane súkromným spoločnostiam a ignorovala opakujúce sa varovania o ich nedostatočnej bezpečnosti.

Obrazom: Proti demonštrantom v Turecku zasahovala polícia

Dav protestujúcich smeroval k pamätníku na počesť baníkov v centre mesta, ich pochod však zablokovala polícia, čo vyvolalo strety. Protesty pokračujú v tureckých mestách už od stredy, keď začal byť známy katastrofálny rozsah celej tragédie.

K tragédii v uhoľnej bani pri Some došlo v dôsledku poruchy na elektrickom zariadení a príčinou väčšiny úmrtí bola otrava oxidom uhoľnatým. Presná príčina nešťastia zatiaľ nie je známa. V čase výbuchu bolo v bani 787 pracovníkov, z toho skoro 450 sa podarilo zachrániť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom