Protesty Za slušné Slovensko budú v Humennom a Bratislave, organizátori vysvetlili dôvody

Za slušné Slovensko
Účastníci občianskeho zhromaždenia Za slušné Slovensko a študenti z iniciatívy #niejenamtojedno na Námestí SNP v Bratislave organizovaného v súvislosti s vývojom spoločenskej situácie po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a žiadajú zásadné zmeny v polícii, aby mohli veriť vo vyšetrenie ich vraždy. Bratislava, 5. apríl 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 10. apríla (WebNoviny.sk) – Zhromaždenia Za slušné Slovensko budú tento týždeň v nedeľu 15. apríla na východnom Slovensku v Humennom a na západe krajiny v Bratislave.

Odpolitizovania vedenia polície

„Takto chceme symbolicky vyjadriť jednotu naprieč všetkými slovenskými krajmi, a to symbolicky na začiatku a na konci krajiny,“ informovali agentúru SITA organizátori Juraj Šeliga, Martina Strmeňová a Ján Gálik v tlačovej správe. „Zhromaždenia budú v nedeľu, aby ľudia mohli v pokoji pricestovať do uvedených miest. Veríme, že ukážeme spoločne silu, aby sme ukázali politikom, že nikam neodchádzame,“ pripomenuli.

Cieľom zhromaždení je vyslať jasný nesúhlas s tým, aby Policajný zbor naďalej viedol politický nominant Tibor Gašpar, pod ktorého vedením prišlo k pochybeniam pri vyšetrovaní vrážd novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Rovnako chcú organizátori poukázať na nevyhnutné systémové zmeny v policajnej inšpekcii a na odpolitizovanie vedenia polície.

Reálne zmeny nenastali

Cieľom zhromaždení je tiež odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika i zmena spôsobu voľby špeciálneho prokurátora. Polícia a špeciálna prokuratúra sú inštitúcie, ktoré dlhodobo ignorujú korupčné kauzy, o ktorých písal zavraždený Ján Kuciak a jeho kolegovia investigatívni novinári.

Organizátori zhromaždenia pripomínajú, že od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej uplynulo už takmer šesť týždňov.

„Napriek prísľubom politikov o systémových zmenách a vyvodení personálnej zodpovednosti nenastali, najmä v rezorte vnútra, stále žiadne reálne zmeny,“ uvádzajú. Zhromaždenia Za slušné Slovensko budú v nedeľu o 16:00 na Nám. SNP v Bratislave a v rovnakom čase v Humennom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan KováčikJán KuciakJuraj ŠeligaMartina KušnírováTibor Gašpar