Protesty „žltých viest“ vo Francúzsku pokračujú, sprevádza ich zatýkanie demonštrantov

Protest "žltých viest"
Protest "žltých viest" v Paríži. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 15. decembra (WebNoviny.sk) – V Paríži pokračujú v sobotu protivládne protesty takzvaných „žltých viest“. Polícia v súvislosti s nimi zadržala už 85 ľudí, z ktorých 46 zatkla. Prečo skončili vo väzbe, neuviedla.

Protesty sa vo francúzskej metropole konajú už piaty víkend po sebe. Prevažne pokojné demonštrácie zatiaľ narušili len ojedinelé potýčky s políciou, ktorá proti demonštrantom použila slzotvorný plyn. Po násilnostiach z minulého týždňa na bezpečnosť v centre dohliada až 8-tisíc policajtov so 14 obrnenými vozidlami. Protesty sa konajú aj v ďalších mestách Francúzska.

Protesty „žltých viest“ (demonštranti majú na sebe oblečené žlté reflexné vesty, pozn. red.) začali 17. novembra motoristi, ktorí protestovali proti zvyšovaniu daní z pohonných hmôt. Celonárodné demonštrácie sa však už netýkajú len motoristov, ale zameriavajú sa aj na iné problémy vrátane vysokých životných nákladov.

Demonštranti pritom obviňujú prezidenta Emmanuela Macrona, že nevníma problémy obyčajných ľudí, a vyzývajú ho na odstúpenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom