Proti extrémistom budeme bojovať všade, odkazujú Francúzi

Islamský štát
Foto: SITA/ AP

NEW YORK 25. septembra (WEBNOVINY) – Francúzsky prezident Francois Hollande počas zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku ostro odsúdil popravu francúzskeho turistu Hervého Gourdela džihádistami v Alžírsku.

Útoky proti extrémistom budú pokračovať

Hollande označil čin skupiny napojenej na Islamský štát za „krutý a zbabelý“ a vyhlásil, že francúzske útoky proti extrémistom budú pokračovať.

„Moje odhodlanie je totálne a táto agresia ho len posilnila. Francúzsko bude naďalej bojovať proti teroristom všade,“ povedal francúzsky prezident. Dodal, že operácie proti Islamskému štátu budú pokračovať tak dlho, ako to bude potrebné.

Francúzsko už nevylučuje útoky proti IŠ aj v Sýrii

Francúzska vláda vo štvrtok naznačila, že sa pridá k Američanmi vedeným útokom proti Islamskému štátu (IŠ) aj v Sýrii. Džihádisti žiadali Paríž, aby zastavil zásahy voči islamistom v Iraku. Francúzsko pritom doteraz opakovane odmietalo pripojiť sa aj k náletom v Sýrii, keďže sa obáva, že územia zbavené radikálnych islamistov by mohla následne obsadiť armáda lojálna prezidentovi Baššárovi al-Asadovi. Toho Paríž neuznáva ako legitímneho vodcu krajiny.

„Máme dôležité úlohy v Iraku a v nasledujúcich dňoch uvidíme, ako sa situácia vyvinie,“ uviedol pre rozhlasovú stanicu RTL francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian. Na otázku, či sa prípadným zapojením do náletov v Sýrii Paríž reálne zaoberá odpovedal, že „táto otázka nie je v účastnosti na programe“.

Podobné vyjadrenia vo štvrtok zazneli aj z úst ministra zahraničných vecí Laurenta Fabiusa, ten bol však opatrnejší. „Sýria je iná (ako Irak). Sú tam dvaja nepriatelia. Budeme sa sústreďovať na posilnenie sýrskej opozície, ale útokom na Islamský štát by sme nemali posilňovať al-Asada,“ uviedol.

Video neukazuje samotné sťatie

Alžírčania zo skupiny Žoldnieri kalifátu napojenej na Islamský štát ešte v pondelok zverejnili video, na ktorom sa hlásia k únosu 55-ročného Francúza. Stalo sa tak krátko po tom, ako Islamský štát vyzval svojich podporovateľov, aby útočili na občanov Spojených štátov, Francúzska a ďalších krajín, ktoré bojujú proti tejto radikálnej skupine.

V stredu militanti zverejnili videonahrávku, na ktorej vidieť popravu Gourdela. Video neukazuje samotné sťatie, neskôr však jeden z islamistov ukáže na kameru Francúzovu hlavu. Francúzske úrady medzitým Gourdelovu smrť potvrdili.

Alžírsko uviedlo, že spraví všetko pre to, aby vrahov Gourdela postavilo pred spravodlivosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe François HollandeFrancois HollandeJean-Yves Le Drian
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov