Proti obvinenému politikovi z OĽaNO vedú dve trestné konania, jedno súvisí s kauzou Skripaľ

NAKA, polícia SR,
Foto: ilustračné facebook.com/policiaslovakia

Obvinený opozičný politik Jaroslav N. čelí dvom trestným konaniam. Vyhlásil to vo štvrtok po vypočutí na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) po nahliadnutí do spisu.

Prvé konanie proti Jaroslavi N. z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) sa týka trestného činu ohrozovania utajovanej skutočnosti súvisiacej s kauzou Skripaľ.

Druhé zas údajného korumpovania novinára v období, keď bol obvinený riaditeľom mimovládneho Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku (SSPI).

Poďakoval za korektný prístup

„Chcel by som poďakovať príslušníkom NAKA za korektný prístup. Nazrel som do vyšetrovacieho spisu. Zistil som, že prebiehajú dve konania. Prvé je v súvislosti s obvinením z činu ohrozenia utajovanej skutočnosti. Pri komunikácii s mojím kamarátom som mu položil otázku, ktorá sa týkala kauzy Skripaľ, na čo mi on neodpovedal. Považujem toto obvinenie za absurdné,“ povedal Jaroslav N.

Sergeja Skripaľa, bývalého ruského agenta, ktorý pracoval zároveň aj pre britské tajné služby, a jeho dcéru, otrávili nervovoparalytickou látkou novičok, pričom podľa Londýna šlo o útok zo strany Ruska. Skripaľ aj jeho dcéra prežili, útok si však vyžiadal jednu inú obeť.

Ďalej oznámil, že druhé trestné stíhanie sa týka jeho podnikania a jedného z novinárov.

„Majú podozrenie, že som korumpoval novinára ako riaditeľ SSPI tým, že novinár dlhodobo editoval texty učebníc, publikácií, internetových výstupov, za ktoré si riadne účtoval faktúry, ktoré mu boli uhrádzané,“ vysvetlil Jaroslav N. Ďalej uviedol, že tento novinár spolupracoval so spomínaným inštitútom už pred jeho pôsobením.

Medzi dôkazmi sú aj svedecké výpovede

Obhajca Jaroslava N. Daniel Lipšic uviedol, že hlavnými dôkazmi sú samotné trestné oznámenie a svedecké výpovede. Nepáči sa mu však, že niektoré úkony boli vykonané ešte pred vznesením obvinenia. Lipšic ďalej vyzval predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby bol obozretný pri hodnotení informácií Vojenského spravodajstva.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v utorok obvinil Jaroslava N. z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) z trestného činu ohrozovania utajovanej skutočnosti.

Premiér na výjazdovom rokovaní vlády v okrese Rožňava vyhlásil, že zvolá vybraných predstaviteľov bezpečnostnej rady, keďže rozsah aktivít obvineného Jaroslava N. podľa neho zasahuje do bezpečnosti a dôveryhodnosti Slovenska. Dodal, že ďalšie informácie poskytne na tlačovom brífingu po skončení piatkového zasadnutia bezpečnostnej rady.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicJaroslav NaďPeter PellegriniSergej Skripaľ
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti