Proti stavbe na Beblavého protestovalo 200 Bratislavčanov

Protest proti stavbe na Beblavého
Protest občanov proti výstavbe bytového domu na Beblavého ulici v Bratislave, ktorý zorganizovala iniciatíva Bratislava otvorene. Bratislava, 18. apríl 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) – Zhruba dvesto ľudí dnes protestovalo proti výstavbe bytového domu na Beblavého v bratislavskom podhradí.

Protest zorganizovala občianska iniciatíva Bratislava otvorene (BAO) pri príležitosti Dňa pamiatok a podľa aktivistu Mateja Vagača chceli týmto činom upozorniť na to, s akou nekultúrnosťou a necitlivosťou sa v hlavnom meste stavia.

Takzvaný Fischerov dom na Beblavého podľa BAO zásadne ničí tradičnú historickú vedutu Bratislavy a považujú ho za „poslednú kvapku v pohári trpezlivosti“.

Stavebník Dušan Fischer podľa aktivistov nerešpektuje schválený územný plán zóny Podhradie a stavia podľa svojej ľubovôle. BAO preto žiada, aby bola minimálne tá časť stavby, ktorá nie je v súlade so zákonom, odstránená.

Protest proti stavbe na Beblavého
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

“Evidentne veľa ľuďom záleží na tom, ako bude hradný kopec vyzerať a chcú niečo zmeniť,” myslí si Vagač, podľa ktorého ide aktivistom o to, aby samospráva načúvala a mala ochotu diskutovať. Problémom stavby na Beblavého je podľa neho to, že jej nepredchádzala verejná diskusia.

Jedného dňa sme sa zobudili a zistili, že sa tu hĺbi jama,” dodal Vagač.

Aktivisti z BAO žiadajú, aby bola časť Fischerovho domu na Beblavého odstránená a aby mesto aktualizovalo územný plán zóny Podhradie.

Ďalej žiadajú prijatie zásad ochrany pamiatkovej rezervácie, ktoré by sa mali stať podkladom pre akékoľvek zasahovanie do takýchto území. Demonštrovali aj za aktualizáciu zákonov, ktoré nebudú umožňovať legalizovanie čiernych stavieb.

BAO ďalej chce, aby samospráva občanov informovala transparentne a včas a aby verejnosť mohla participovať na rozhodovaní o investičných zámeroch, ktoré významným spôsobom zasahujú do hlavného mesta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom