Protimonopolný úrad pre kartel pokutoval tri stavebné firmy

čína, stavebníctvo, ekonomika
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) – Protimonopolný úrad SR (PMÚ) udelil sankcie trom stavebným spoločnostiam, podľa jeho zistení obmedzili hospodársku súťaž. Pokutu im uložil v celkovej výške 257-tisíc eur. Rozhodnutie úradu nie je ešte právoplatné, firmy môžu podať rozklad.

Podľa PMÚ podnikatelia v roku 2009 prostredníctvom výmeny citlivých informácií koordinovali svoj postup pri predkladaní cenových ponúk vo verejnej obchodnej súťaži. V nej išlo o dodávky tovarov a služieb za účelom rekonštrukcie rekreačného zariadenia v Žilinskom kraji v hodnote takmer 1,2 milióna eur.

„Cieľom tejto koordinácie bolo, aby predmetnú zákazku získal vopred určený uchádzač a za dohodnutú cenu,“ uviedla Andrea Wilhelmová z PMÚ. Ako pokračovala, úrad toto konanie vyhodnotil ako dohodu obmedzujúcu súťaž, ktorej cieľom bolo určovať ceny, rozdeliť si trh a vylúčiť konkurenciu z tendra.

Wilhelmová pritom podotýka, že kolúzia v procese verejného obstarávania patrí k najzávažnejším porušeniam súťažných pravidiel. Keďže rozhodnutie úradu ešte nie je právoplatné, podrobnosti k nemu nateraz neposkytuje.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PMÚ Protimonopolný úrad SR