Protimonopolný úrad skúma môžný kartel pri stavbe elektrárne

Protimonopolný úrad
Protimonopolný úrad SR Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 8. apríla (WEBNOVINY) – Odbor kartelov Protimonopolného úradu SR (PMÚ) začal z vlastného podnetu správne konanie vo veci možnej dohody obmedzujúcej súťaž uzatvorenej medzi podnikateľmi, ktorí pôsobia okrem iného v stavebníctve.

Predmetom súťaže bola výstavba vodnej elektrárne

„Úrad na základe zhromaždených dôkazov nadobudol dôvodné podozrenie, že dvaja podnikatelia koordinovali svoj postup pri predkladaní cenových ponúk v obchodnej verejnej súťaži, ktorej predmetom bolo uskutočnenie stavebných prác na vodnej elektrárni,“ informovala v stredu Andrea Wilhelmová z odboru predsedu PMÚ.

„Tento projekt bol realizovaný v Banskobystrickom kraji v rámci Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast a spolufinancovaný z vlastných zdrojov vyhlasovateľa,“ dodala.

Podozrivých je päť podnikateľov

PMÚ zároveň vykonal neohlásenú inšpekciu v podnikateľských priestoroch nemenovanej spoločnosti pôsobiacej v oblasti povrchových úprav. Príčinou inšpekcie bolo dôvodné podozrenie, že piati podnikatelia mohli uzavrieť dohodu obmedzujúcu súťaž pri účasti a predkladaní ponúk vo verejných obstarávaniach, v obchodných verejných súťažiach alebo v iných obdobných postupoch vyhlásených v rámci Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast.

Podozrenie sa týkalo najmä dvoch súťaží s hodnotou zákazky presahujúcou tri milióny eur a čiastočne financovanou z nenávratného finančného príspevku z eurofondov.

Podnikateľom, ktorí sú účastníkmi horizontálnych dohôd medzi priamymi konkurentmi, ktoré sa považujú za ťažké kartely, hrozí pokuta až do výšky desať percent z ich obratu za predchádzajúce uzavreté účtovné obdobie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PMÚ Protimonopolný úrad SR