Protónové centrum chce kúpiť nový zdroj, starý vráti Rusom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Protónový urýchľovač v ružomberskom protónovom terapeutickom komplexe. Foto: archívne, SITA/Gabriel Lipták

RUŽOMBEROK 28. októbra (WEBNOVINY) – Protónové centrum, ktoré vybudovali v roku 2009 v ružomberskej vojenskej nemocnici za takmer štyri milióny eur, chce nepoužitý urýchľovač vrátiť Rusom a cez eurofondy sa bude snažiť obstarať nový, možno opäť z Ruska.

Ako v pondelok na tlačovej konferencii v Ružomberku informoval minister Peter Pellegrini, rezort školstva a jeho Centrum vedecko-technických informácií SR sa chcú pokúsiť vyčerpať zostávajúce peniaze z končiaceho eurofondového programovacieho obdobia a vytvoriť tak základ pre budúce liečenie onkologických pacientov protónovým lúčom.

Peniaze z eurofondov môžu prepadnúť

V prvej fáze má ísť o čisto vedecký projekt za vyše 12 miliónov eur, pričom samotný zdroj protónového žiarenia sa má obstarať za maximálne 8,5 milióna eur a zvyšok pohltia personálne výdavky, technické vybavenie či certifikácia urýchľovača. Celé verejné obstarávanie musí centrum stihnúť do konca budúceho roka, ak sa to nepodarí, peniaze z eurofondov prepadnú. Podľa Pellegriniho prípadné neúspešné obstarávanie nebude pre štát znamenať žiadne náklady navyše, v súvislosti s Protónovým centrom v Ružomberku štát platí prevádzku budovy centra, teda elektrinu či vykurovanie, a tiež platy zamestnancov centra, ktorý sa v Ružomberku venujú výskumu.

Druhá, medicínska fáza, ktorá má zabezpečiť, aby sa zdroj protónových lúčov dal využiť na liečenie onkologických pacientov, by podľa hrubých odhadov mala stáť ďalších 30 miliónov eur, ktoré by podľa Pellegriniho mohli byť opäť čerpané z eurofondov, no už z nového programovacieho obdobia.

Reálne by Protónové centrum Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku mohlo začať liečiť pacientov v roku 2017 až 2018. Koľko pacientov ročne by plánovaná jedna ožarovňa dokázala liečiť a či by náklady vedeli v plnej miere zaplatiť poisťovne, minister zatiaľ odhadnúť nevedel. Zdôraznil však, že by malo ísť o protónové centrum, ktoré bude menších rozmerov, bude mať nižšie prevádzkové náklady a teda bude pre pacientov dostupnejšie.

Urýchľovač piaty rok stojí v sklade

Na otázku, prečo ministerstvo a jeho Centrum vedecko-technických informácií nekúpia protónový urýchľovač, ktorý by sa dal hneď využiť na liečbu pacientov, Pellegrini odpovedal, že by to bolo štyri- až päťkrát drahšie. Na porovnanie uviedol, že za protónové centrum na kľúč zaplatila Česká republika 160 až 180 miliónov eur a to ružomberské by malo stáť okolo 40 miliónov.

Urýchľovač podobných rozmerov, ako chcú zmestiť do budovy ružomberského protónového centra, podľa ministra nedávno vybudovali v Spojených štátoch amerických, pričom zdroj kúpili od Rusov, preto je možné, že aj do verejného obstarávania ružomberského centra sa zapojí ruský výrobca a môže ho vyhrať.

Ruský protónový urýchľovač, ktorý v roku 2009 v rámci rozbehnutého spoločného rusko-slovenského projektu doviezli do Ružomberka a ktorý odvtedy stojí v colnom sklade zriadenom priamo v budove protónového centra, vrátime Rusom. Podľa Pellegriniho Slovensko nestál ani euro a aj odvoz by si mala zabezpečiť ruská strana. Navyše po jeho vrátení by mala byť v prospech vojenskej nemocnice uvoľnená 900-tisícová colná zábezpeka.

Liečba protónovým lúčom v onkológii je šetrnejšia, efektívnejšia a má menej nežiaducich účinkov ako iné metódy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter Pellegrini