Česko bičovali silné búrky, hrozia povodne a zosuvy pôdy

Búrka s krupobitím
Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský

PRAHA 6. júna (WebNoviny.sk) – Prudké búrky zasiahli v utorok viacero oblastí Českej republiky vrátane Moravy a Sliezska, odkiaľ hlásili prudký nárazový vietor, prívalové dažde a miestami aj krupobitie.

Intenzívne zrážky zaznamenali aj v západných a juhozápadných Čechách, ale najmä v ich východnej časti, vyplýva zo správ tamojších médií. Český hydrometeorologický ústav varoval pred rozvodnením riečnych tokov a zaplavením nižšie položených lokalít, pivníc či podmytím cestných komunikácií.

Z okolia Rychnova už hlásili viacero zatopených pivničných priestorov. Na odčerpávaní vody tam už od popoludňajších hodín pracovali hasiči. Keďže sa tu situácia v nasledujúcich hodinách podľa prognózy meteorológov nezlepší, pretože zrážky budú pokračovať, je reálne nebezpečenstvo prívalových povodní či zosuvov pôdy.

Odborníci rovnako upozornili občanov, že silný vietor, ktorý môže v niektorých lokalitách dosahovať rýchlosť až 90 km/hodinu, si vyžaduje zaistenie okien a dverí v príbytkoch, odstránenie alebo upevnenie záhradného nábytku, ale aj zabezpečenie žeriavov na staveniskách či skleníkov.

Intenzita búrok by v nočných hodinách mala od západu ČR postupne slabnúť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom