Prvá česká 3D komédia V perine v kinách už budúci týždeň

V perine
Foto: Continental film

BRATISLAVA 6. júna (SITA) – Už od budúceho týždňa budú môcť fanúšikovia komédií zhliadnuť nový film českého režiséra F. A. Brabca s názvom V perine. Ide o prvý hraný muzikál, ktorý nakrútili kompletne vo formáte 3D. Dôvodov bolo podľa slov režiséra a kameramana viacero. „Jedným z dôvodov je, že scenár samotný sa k tomu sám ponúka. Príbeh nás zavedie do sčasti nereálneho sveta, prepadáme sa v ňom do neexistujúceho priestoru,“ vysvetlil Brabec svoje rozhodnutie pokračovať v šľapajach režiséra Jamesa Camerona, ktorý takto nakrútil veľkofilm Avatar (2009). „Po druhé, žiadny tvorca nechce predčasne zostarnúť a vyhýbať sa technológiám,“ dodal.

Brabec sa ako režisér podpísal pod snímky Krysař (2003), Bolero (2004) či Máj 2008, ako kameraman pod filmy Čas sluhů (1989), Akumulátor 1 (1994), Jízda (1994), Bathory (2008) alebo Kajínek (2010). Skúsený filmár preto vnímal rozdiel medzi 3D a 2D nakrúcaním veľmi intenzívne. „Rozdiel medzi 2D a 3D nakrúcaním je obrovský, desivý. Keď ste ako filmár zvyknutý natočiť si rezervné detaily alebo si nejakú scénu chcete spraviť ešte raz vo väčšom celku, v 3D nič také nie je možné. Môžete pracovať len s tým, čo máte,“ vysvetlil. Naopak, speváčka a herečka Lucie Bílá, ktorá v komédii stvárňuje jednu z hlavných postáv, rozdiel nevnímala. „Nakrúcalo sa dlhšie, lebo je to predsa iný systém, ale pre nás hercov to nebolo iné, my sme jednoducho hrali. Jediný rozdiel bol v tom, že sme sa potom pozerali na tie projekcie cez papierové okuliare,“ povedala v rozhovore pre agentúru SITA Bílá, ktorá 3D filmy sama dlho odmietala. „Najprv som protestovala, vravela som, že to kazí oči, som proste stará škola. Ale keď som potom videla výsledok na predpremiére, bola som nadšená,“ dodala.

V perine
Foto: Continental film

V snímke si ďalej zahrajú Karel Roden (otec), Eliška Balzerová (babička), Boleslav Polívka (dedko), Jiří Mádl (pán Karel), Nikol Moravcová (dievča Sen), Anna Stropnická, (Bětka), Matěj Převrátil (Matěj), Amélie Pokorná (Andulka), Nina Divíšková (vykladačka snov), Arnošt Goldflam (policajt) a ďalší. Práve herecké obsadenie si Bílá veľmi pochvaľovala. „To obsadenie samo o sebe je fantastické, celé to nakrúcanie som brala ako odmenu,“ prezradila speváčka, ktorá hereckú ponuku od Brabca prijala podľa vlastných slov bez zaváhania. „Základom je, že som dostala krásnu ponuku od niekoho, koho si vážim. S Brabcom som nakrútila dva krásne filmy a množstvo videoklipov. Keď mi zavolal a povedal ‚Lucka, točím…‘, tak som mu povedala, že to beriem bez toho, aby dopovedal otázku,“ prezradila v rozhovore pre agentúru SITA 45-ročná Češka. „Vedela som, že nech točí čokoľvek a ja v tom budem čokoľvek robiť, tak to bude stáť za to. A aj stálo,“ dodala. Prípravy filmu, ktorý nakrúcali v českom meste Písek, trvali niekoľko rokov, muzikálová diva sa na nakrúcaní zúčastnila len minulé leto.

O scenár k muzikálovej komédii sa postaral Miroslav Adamec. Hudbu k filmu, ktorá vyšla už aj vo forme soundtracku, mal na starosti René Rypar. Ten nahradil zosnulého hudobníka Karla Svobodu. Práca Rypara sa zapáčila Bílej natoľko, že si ho prizvala aj k spolupráci na jej pripravovanom albume. Texty piesní pripravili Miroslav Adamec a František Moravec. V komédii spievajú svoje skladby samotní herci, a to Mádl, Balzerová, Divíšková aj Bílá, výnimkou je Moravcová, ktorú „naspievala“ Helena Zeťová. Spevácky sa predstavia tiež Dara Rolins, Josef Vojtek a Kryštof Michal. Kostýmy navrhla Jaroslava Pecharová, o choreografiu sa postarala Dana Gregorová. Na príprave snímky sa podieľal aj odborník na 3D efekty Jan Buriánek, produkciu mal na starosti Igor Konyukov.

V perine
Foto: Continental film

Príbeh rozpráva o tajomstvách perín a našich snoch. „Predstavte si uvoľnenú atmosféru šesťdesiatych rokov: všade počuť hudbu, tancuje sa rock´n´rol a po uliciach jazdia ružové cadillacy. V čarovnej atmosfére ožívajú dobré i zlé sny, ktoré sa ukrývajú v perinách. Na malebnom námestí stoja oproti sebe dva domy. V jednom je čistiareň peria, v druhom má kabinet vykladačka snov Hilda. Medzi nimi teraz vládne nepriateľstvo na život a na smrť. Deduško z čistiarne totiž nedávno objavil skrytý svet snov v perinách a dokáže z nich zlé sny odfiltrovať. Hilda je preto bez práce. A ak by sa nejaký škaredý sen predsa len objavil, stačí si perinu vyčistiť. Jedného dňa však deduško zmizne,“ opísal príbeh filmu Brabec. V slovenských aj českých kinách muzikálovú komédiu uvedú vo štvrtok 16. júna.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom