Prvá stavebná sporitelňa uzatvára menej zmlúv

Prvá stavebná sporiteľňa
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Prvá stavebná sporiteľňa

Prvá stavebná sporiteľňa vznikla 16. novembra 1992. Slovenská sporiteľňa v nej vlastní 9,98 % akcií, rakúska Erste Group Bank má 25,02-percentný podiel. Nemecká firma Bausparkasse Schwäbisch Hall a rakúska Raiffeisen Bausparkassen majú zhodne po 32,5 % akcií.

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Tempo uzatvárania nových zmlúv sa v Prvej stavebnej sporiteľni (PSS) po predchádzajúcom rekordnom roku zmiernilo. V deviatich mesiacoch totiž uzatvorila 125 625 zmlúv pri medziročnom poklese o 8,8 %. Objem týchto zmlúv predstavoval 1,144 mld. eur pri znížení o 1,7 %. Príčinou je podľa vyjadrení spoločnosti celoročná spolitizovaná diskusia o zmenách v zákone o stavebnom sporení. Neistota z pripravovanej a napokon neschválenej legislatívnej zmeny sa premietla do správania sa súčasných, ale aj potenciálnych stavebných sporiteľov. No spoločnosť predpokladá, že zachovanie podmienok v systéme sa premietne do opätovného rastu záujmu o stavebné sporenie.

Stavebná sporiteľňa zároveň poskytla svojim klientom 16 379 stavebných úverov a medziúverov za 302,25 mil. eur. Pri počte je to medziročný pokles o 17 % a pri objeme o 13,1 %. „Avšak v kontexte s rovnakým obdobím v roku 2009 to predstavuje viac ako 40-percentný nárast v počte a vyše 76-percentný nárast v objeme,“ informovala spoločnosť. Príčinou značného rozdielu medzi ukazovateľmi v roku 2011 a krízovým rokom 2009 je podľa vyjadrení firmy skutočnosť, že situácia v pokrízovom období sa stabilizuje a klienti hľadajú a nachádzajú odvahu požiadať o úver na bývanie. V porovnaní s predchádzajúcim rokom, ktorý bol z pohľadu objemu poskytnutých úverov rekordný v celej histórii Prvej stavebnej sporiteľne, sa teda tempo zmiernilo aj v poskytovaní úverov.

Deväťmesačné vyplatené finančné prostriedky poklesli medziročne o 12,9 % na 343,12 mil. eur. Klienti vložili za tri kvartály na svoje účty stavebného sporenia spolu 288,97 mil. eur. Je to o 10,1 % viac ako v rovnakom období minulého roka. Vtedy vložili na svoje účty sumu 262,39 mil. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PSS Prvá stavebná sporiteľňa