Prvé kolo volieb prezidenta Rakúska vyhral kandidát FPÖ

Norbert Hofer
Prezidentský kandidát Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer. Foto: archívne, SITA/AP

Viedeň 24. apríla (WebNoviny.sk) – Kandidát pravicovej populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer zvíťazil s jasným náskokom v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb v Rakúsku, ktoré ukázali nespokojnosť voličov s vládnucou koalíciou sociálnych demokratov a ľudovcov.

Hofer získal 35,4 percenta hlasov, čím prekonal predpovede z predvolebných prieskumov, vyplýva z takmer úplného sčítania hlasov. Nezískal však nadpolovičnú väčšinu hlasov, preto sa v druhom kole 22. mája stretne s bývalým šéfom rakúskych Zelených Alexandrom Van der Bellenom, ktorý dostal 21,3 percenta hlasov.

Víťaz vystrieda prezidenta Heinza Fischera, ktorý po 12 rokoch vo funkcii už nemôže kandidovať.

Na treťom mieste skončila nezávislá uchádzačka, bývalá predsedníčka najvyššieho súdu Irmgard Grissová so ziskom 19,0 percenta. Kandidáti vládnucich strán – Rudolf Hundstorfer zo Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) a Andreas Khol z Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) – výrazne zaostávajú s 11,2 a 10,9 percenta hlasov. Ako posledný zo šestice uchádzačov skončil podnikateľ Richard Lugner, ktorého volilo 2,3 percenta zúčastnených voličov. Volebná účasť dosiahla odhadovaných 68,1 percenta.

Pre opozičnú FPÖ ide o najlepší výsledok, aký kedy táto strana zaznamenala vo voľbách na spolkovej úrovni. Kandidát slobodných zvíťazil vo všetkých spolkových krajinách s výnimkou Viedne, kde bol prvý Van der Bellen. Hofer, podpredseda Národnej rady, v prvej reakcii uviedol, že je „vďačný a plný pokory“. Podľa vlastných slov chce byť prezidentom všetkých Rakúšanov, svojich zásad a postojov sa však nevzdá. Jeho stranícky šéf Heinz-Christian Strache vyhlásil, že „dnes sa písala história“ a Rakúsko „vstúpilo do novej politickej éry“.

Na nespokojnosti Rakúšanov s vládnucimi stranami, ktoré dominujú na politickej scéne v krajine celé desaťročia, sa podpísala migračná kríza, no tiež dlhšie trvajúce ekonomické problémy, píše agentúra DPA. Hoci je post rakúskeho prezidenta prevažne reprezentatívny, hlava štátu poveruje zostavením vlády nového kancelára. Môže tiež odvolať vládu, aj keď žiaden prezident dosiaľ toto právo nevyužil.

Hofer varoval, že ak sa súčasná vláda vráti k predošlému stanovisku vítania migrantov, ako prezident by presadzoval predčasné voľby. V tých by mohla zvíťaziť FPÖ, ktorá už takmer rok vedie v prieskumoch s vyše 30-percentnou podporou. Riadne parlamentné voľby v Rakúsku sa budú konať v roku 2018. Po dnešnom hlasovaní sa však Hofer vyjadroval miernejšie. „Nikto sa ma nemusí báť,“ vyhlásil.

Van der Bellen prisľúbil, že v prípade víťazstva v prezidentských voľbách by nevymenoval vládu pod vedením slobodných. „Karty sú znova zamiešané,“ povedal s výhľadom na druhé kolo, pred ktorým očakáva intenzívnu kampaň.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Heinz-Christian StracheNorbert Hofer