Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Počítač
Foto: SITA/Michal Svítok
7. 04. 2011 15:14 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Prvé prínosy eHealthu pocíteme až od roku 2013

BRATISLAVA 7. apríla (WEBNOVINY) – Slováci budú môcť začať využívať prvé elektronické služby v rámci zdravotníctva, akými sú napríklad elektronická zdravotná knižka, či elektronické objednávanie alebo predpisovanie liekov, počas roku 2013.

Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Katarína Zollerová. Iba tento týždeň pritom rezort informoval o začatí prípravnej fázy Programu implementácie e-Health. Pôvodne bol celý program pozastavený a uskutočňoval sa v ňom audit.

Množstvo financií ešte nie je známe

Pôvodný program bol na základe auditu vyhodnotený ako vysoko rizikový, preto bol realizovaný redizajn projektu eHealth, ktorý podľa Zollerovej prináša zmenu v jeho filozofii i prioritách. Prišlo k zmenám potrieb, a teda aj k redukcii finančných prostriedkov, zároveň k návrhu úprav v rozsahu alokácií jednotlivých modulov a k otvoreniu rokovaní s dodávateľom projektu na zmeny v rozsahu a riadení. „Výsledkom je odhad ročných benefitov na úrovni 100 mil. eur v cieľovom stave,“ skonštatovala Zollerová s tým, že pôvodne nemal Národný projekt Elektronické služby zdravotníctva reálne prínosy.

Koľko zdrojov sa do informatizácie zdravotníctva naleje v tomto roku, zatiaľ známe nie je. „Čerpanie v tomto roku je predmetom prípravnej fázy, ktorá skončí 30. júna 2011. Až potom bude zrejmé, koľko finančných prostriedkov sa použije v roku 2011 a koľko v roku 2012,“ povedala Zollerová. Zároveň však dodala, že nová stratégia projektu eHealth má za úlohu štátne zdroje minimalizovať na nulu.

Nosný projekt 1. fázy Národného projektu Elektronické služby zdravotníctva je pritom zazmluvnený na čiastku 39,94 mil. eur, z ktorých boli dodané služby a tovar za približne 6,7 mil. eur. Vlani bolo z toho vyplatených 2,3 mil. eur. Ministerstvo zároveň informovalo, že doteraz minuté prostriedky smerovali hlavne do oblasti analytických činností.

V roku 2010 sa v rámci eHealthu uskutočnilo verejné obstaranie Národného projektu Elektronické služby zdravotníctva (eSO1) financovaného z prostriedkov programu OPIS. Koncom marca bola na základe výsledkov uzatvorená zmluva s víťazným konzorciom spoločností Ness a Lynx a 1. apríla 2010 bol naštartovaný projekt eSO1.

Lekaren
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Program implementácie eHealth však minister zdravotníctva v auguste 2010 pozastavil a nariadil interný audit eSO1 ako aj celkového programu implementácie eHealth.

V programovom vyhlásení vlády sa uvádza, že po dôkladnej analýze rozvinie a naplní program implementácie eHealth v súlade s potrebami slovenského zdravotníctva a stratégiou Európskej únie.

Do praxe plánuje zaviesť elektronickú zdravotnú dokumentáciu, Národný zdravotný portál a ďalšie eHealth aplikácie v rámci Národného zdravotníckeho informačného systému.

Odporúčané články

Implementácia eHealthu je pozastavená eHealth dokáže ušetriť 5 až 7 % zdrojov

Neprehliadnite

Fico pripúšťa zvolenie kandidátov na sudcov, ale hovorí o riziku antidiskriminačných žalôb Pellegrini sa nečuduje, že Kiskovi je bližší Kollár známy kontaktmi na bossov podsvetia Pellegrini presadzuje iný prístup k voľbe sudcov ako Fico a prehovoril aj o vzťahoch v Smere-SD Prešov zasiahla intenzívna búrka, voda sa valila aj historickým centrom mesta Ak stratíte prácu, budete mať menej behania po úradoch. Nezamestnaným sa má zjednodušiť život

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X