Prvé rokovanie košickej župy skončilo fiaskom, Trnka hovorí o malichernosti poslancov opozície

Rastislav Trnka
Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer.

KOŠICE 9. januára (WebNoviny.sk) – Fiaskom sa v utorok skončilo prvé pracovné rokovanie Zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja. Po otvorení rokovania predložil novozvolený predseda KSK Rastislav Trnka (kandidoval za KDH, SaS, OĽaNO, NOVA, ŠANCA) program rokovania.

Väčšina krajských poslancov však návrh programu rokovania neschválila. Z 57-členného zastupiteľstva za bolo 26 poslancov a 31 bolo proti. Trnka bol nútený po tomto hlasovaní rokovanie ukončiť. Podľa jeho vyjadrenia sa ďalšie zastupiteľstvo uskutoční najneskôr do konca januára.

Prelink.jpg

Poslankyňa KSK a súčasne viceprimátorka Košíc Renáta Lenártová (Smer-SD) v rozprave k návrhu programu uviedla, že zaň nebude hlasovať, pretože pri príprave rokovania bol hrubo porušený rokovací poriadok, keď poslancom neboli včas predložené materiály na rokovanie v elektronickej podobe.

Podľa jej vyjadrenia nejde o nijakú obštrukciu. Proti návrhu hlasovali poslanci zvolení za stranu Smer-SD, Most-Híd, SNS a niektorí poslanci z klubu Starostovia a nezávislí.

Voľba podpredsedov a členov komisie

Na programe rokovania k najdôležitejším bodom patrilo Zriadenie komisie Zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov pre 5. volebné obdobie a voľba členov komisie ako aj voľba podpredsedov.

Podľa Trnku ide zo strany opozičných poslancov o malichernosť, pretože poslanci dostali písomne materiály síce nie o desať, ale len o sedem dní pred zastupiteľstvom, pričom nešlo o nejaké odborné texty s rozsahom niekoľko desiatok strán. Podľa neho to nebol až taký závažný dôvod na neschválenie programu, ale ak poslanci chcú chodiť častejšie na zastupiteľstvo, rád im to umožní.

„Som sklamaný z rozhodnutia niektorých poslancov, najmä členov klubu Starostovia a nezávislí,“ povedal Trnka po skončení zastupiteľstva. Poukázal na to, že pri rokovaniach vyjadrili ochotu spolupracovať a podieľať sa na rozvoji kraja. Doložil, že sú v úvodnej fáze a „občas sa nejaké chyby stanú“.

Trnka nechce byť rukojemníkom

Poslanci z klubov mali nejaké požiadavky na vymenovanie podpredsedov a Trnka si myslí, že ich utorňajšie hlasovanie s tým súvisí, keďže nebola zhoda medzi všetkými klubmi. „Ja však nebudem robiť rukojemníka nejakých straníckych centrál,“ vyhlásil Trnka pre médiá.

Odmietol hovoriť o konkrétnych menách možných podpredsedov, ako ich navrhli kluby. „Verzia piatich podpredsedov sa nestotožňuje s mojou predstavou o fungovaní tohto kraja,“ povedal Trnka. Jedna z verzií bola, aby kluby navrhli jedného spoločného kandidáta na podpredsedu, no ako uviedol Trnka, toto neakceptovali.

„Verím, že niektorí poslanci skôr, či neskôr pochopia, že toto nie je cesta ako spolupracovať na rozvoji kraja,“ povedal Trnka. Doložil, že je mu ľúto, že zatiaľ sa kraj neuberá tým smerom, ako by mal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)