Prvé slovenské štadióny začnú rekonštruovať už v apríli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava
Štadión Antona Malatinského pred zápasom 11. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Spartak Trnava a ŠK Slovan Bratislava. Trnava, 21. september 2013. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

BRATISLAVA 20. decembra (WEBNOVINY) – Ešte v roku 2012 Slovenský futbalový zväz pripravil projekt „Ligové futbalové štadióny,“ ktorý je jedným z projektov „Strategického plánu rozvoja futbalu SFZ na roky 2011 – 2014,“ schváleného VV SFZ v júli 2011.

Dotácia zo štátneho rozpočtu

V roku 2013 tento projekt odštartoval, pričom vláda SR naň schválila dotáciu zo štátneho rozpočtu vo výške 4,5 milióna eur každoročne počas desiatich kalendárnych rokov, počnúc práve rokom 2013.

Hnacím motorom celého projektu je vo viacerých prípadoch krízová situácia na futbalových štadiónoch, nedostatočná infraštruktúra pre zápasy európskych klubových súťaží, či pre zápasy mládežníckych reprezentácií a celkovo nedôstojné prostredie pre zápasy najvyššej slovenskej súťaže.

Záujem miest

Reálny obraz situácie na slovenských futbalových štadiónoch presvedčil delegátov konferencie SFZ, aby na svojom mimoriadnom zasadnutí schválili kľúč rozdelenia finančných prostriedkov pre štadióny v jednotlivých mestách podľa uznesenia vlády SR.

Od júla do septembra absolvovali zástupcovia SFZ rokovania s predstaviteľmi všetkých miest, resp. partnerov, teda futbalových klubov, vlastníkov alebo dlhodobých nájomcov štadiónov, ktorí dali jasný signál, keď deklarovali záujem zapojiť sa do projektu, a to bez výnimky. „Dôležité je, že všetky vybrané mestá prejavili záujem, že chcú byť súčasťou tohto projektu,“ skonštatoval prezident SFZ Ján Kováčik.

Prvé kroky

Kríza, peniaze, euro
Foto: Shutterstock

Na následných rokovaniach technického charakteru so zástupcami partnerských miest a klubov, ktoré už boli na úrovni architektov, projektantov a zodpovedných funkcionárov zástupcov si obe strany definovali, že prvým krokom je vždy príprava štúdie, zámeru kompletnej rekonštrukcie štadióna, časový harmonogram a rozpočet.

Súčasťou rokovaní na odbornej úrovni je zároveň splnenie infraštrukturálnych podmienok stanovených SFZ ako podmienky na poskytnutie dotácie.

„V súčasnosti je vypísané verejné obstarávanie na časť, ktorú bude dodávať Slovenský futbalový zväz. Verím, že v apríli, máji, teda ihneď ako nám to počasie dovolí, sa začnú rekonštruovať prvé štadióny,“ informoval J. Kováčik.

Vo väčšine prípadov by malo ísť zo strany zväzu o výstavbu tribún, pričom na strane klubov by mali byť zabezpečené prípravné práce, vybudovanie sociálneho zázemia (bufetov, ošetrovní, toaliet a pod.) a vybudovanie ďalšej infraštruktúry, najmä v súlade so smernicou UEFA o infraštruktúre štadiónov z roku 2010. Na štadiónoch v mestách, kde sa hrá Corgoň liga, je podmienkou zapojenia sa do projektu aj vybudovanie kamerového systému, elektronického turniketového systému a vyhrievania hracej plochy.

Úvodná časť projektu

Do úvodnej časti projektu sa zapojili štadióny v Trnave, Myjave, Senici, Poprade a v Zlatých Moravciach. Tri z týchto štadiónov (Myjava, Senica, Zlaté Moravce), rekonštruovali svoje štadióny v nedávnej minulosti, majú plánované a pripravené dokončenie, preto na základe dodatku k zmluve medzi SFZ a ministerstvom sa stávajú prijímateľom dotácie priamo.

Štadión v Trnave, ktorý je už vo fáze výstavby, má podľa schváleného materiálu dostať najväčší podiel z dotácie na rekonštrukciu, modernizáciu a budovanie futbalových štadiónov. Aj z tohto dôvodu sa predstavitelia City Arena, a. s. a SFZ dohodli na kapitálovom vstupe SFZ do tejto akciovej spoločnosti, a teda sa SFZ stane spolumajiteľom novopostaveného futbalového stánku spĺňajúceho najvyššiu kategóriu UEFA 4.

Maximálna efektívnosť

Vizualizácie nového futbalového štadióna na Pasien
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

V aktívnej komunikácii ohľadom prípravy štúdie rekonštrukcie jednotlivých štadiónov je SFZ v tejto fáze najmä v prípade Podbrezovej, Bardejova, Humenného, Nitry, Prešova, Trenčína, Topoľčian, Zvolena a Ružomberka.

Zapojenie sa ďalších štadiónov do projektu bude prebiehať aj s ohľadom na ukončenie verejného obstarávania na výstavbu tribún vrátane sedadiel, resp. na realizáciu verejných obstarávaní na iný predmet zákazky pri vybraných štadiónoch.

SFZ ako prijímateľ dotácie sa pri projekte rekonštrukcie, modernizácie a budovania futbalových štadiónov snaží o maximálnu efektívnosť a transparentnosť poskytnutých finančných prostriedkov. Exekutívny orgán SFZ – Výkonný výbor schválil na svojom novembrovom zasadnutí súťažné podklady v projekte výstavby, modernizácie a rekonštrukcie futbalových štadiónov pre vyhlásenie verejného obstarávania a následne bolo vyhlásené verejné obstarávanie na výstavbu tribún vrátane sedadiel.

Verejná súťaž

Vyhlásená verejná súťaž je momentálne v priebehu a po jej skončení bude možné na štadiónoch, na ktorých bude spracovaný kompletný zámer (štúdia) ich rekonštrukcie, zahájiť samotnú realizáciu rekonštrukcie. Prvým štadiónom, ktorý plánuje SFZ začať realizovať, je v tomto prípade druhá etapa výstavby NTC Poprad.

Cieľom projektu rekonštrukcie, modernizácie a budovania futbalových štadiónov je pripraviť dôstojné, komfortné a bezpečné prostredie pre futbal a futbalových fanúšikov. Skutočnosť, že sa mestá a kluby aktívne zaujímajú o jeho priebeh a realizáciu iba potvrdzuje, že takýto projekt je v súčasnosti viac než aktuálny a je širšou verejnosťou podporovaný.

Informácie pochádzajú z oficiálnej internetovej stránky SFZ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján Kováčik