Prvou boxerkou s olympijským zlatom sa stala Britka Adamsová

Box adamsova
Britka Nicola Adamsová (vľavo) a Číňanka Žen Cchan-cchan v súboji o zlatú medailu počas OH v Londýne Foto: SITA/AP

LONDÝN 9. augusta (WEBNOVINY) – Historicky prvou ženskou olympijskou víťazkou v boxe sa stala reprezentantka Veľkej Británie Nicola Adamsová.

Dvadsaťdeväťročná pästiarka zdolala vo štvrtkovom finále v hmotnostnej kategórii od 51 kg na Hrách XXX. olympiády v Londýne Žen Cchan-cchan z Číny jednoznačne 16:7 na body. Adamsová bola v olympijskom turnaji nasadenou dvojkou, Číňanka jednotkou.

Stále tomu nemôžem uveriť. Splnil sa mi veľký sen. Túžila som po tom od svojich piatich rokov. Som hrdá na to, že som získala zlatú medailu pre Veľkú Britániu,“ povedala po finále šťastná Adamsová.

V kategórii do 60 kg si vybojovala zlatú medailu írska boxerka Katie Taylorová, ktorá vo finále triumfovala nad dvojkou pavúka Ruskou Sofijou Očigavovou 10:8 na body. V hmotnosti do 75 kg zvíťazila Claressa Schieldsová z USA, v dueli o zlato si 21-ročná vysokoškoláčka poradila s Ruskou Nadeždou Torlopovovou (19:12).

Box – ženy – štvrtok:

kategória do 51 kg – finále:

Nicola Adamsová (V. Brit.-2) – Žen Cchan-cchan (Čína-1) 16:7 (4:2, 5:2, 5:1, 2:2)

Konečné poradie: 1. Nicola Adamsová (V. Brit.), 2. Žen Cchan-cchan (Čína), 3. Chungneijang Mery Kom Hmangteová (India) a Marlen Esparzová (USA), 5. Jelena Savelievová (Rus.), Karlha Maglioccová (Ven.), Maroua Rahaliová (Tun.), Stojka Petrovová (Bul.)

kategória do 60 kg – finále:

Katie Taylorová (Ír.-1) – Sofija Očigavová (Rus.-2) 10:8 (2:2, 1:2, 4:1, 3:3)

Konečné poradie: 1. Katie Taylorová (Ír.), 2. Sofija Očigavová (Rus.), 3. Mavzuna Chorievová (Tadž.) a Adriana Araujová (Braz.), 5. Natasha Jonasová (V. Brit.), Tung Čcheng (Čína), Mahjouba Oubtilová (Mar.) a Alexis Pritchardová (N. Zél.)

kategória do 75 kg – finále:

Claressa Shieldsová (USA) – Nadežda Torlopovová (Rus.-2) 19:12 (3:3, 7:4, 5:3, 4:2)

Konečné poradie: 1. Claressa Shieldsová (USA), 2. Nadežda Torlopovová (Rus.), 3. Marina Volnovová (Kaz.) a Li Ťin-c‘ (Čína), 5. Savannah Marshallová (V. Brit.), Anna Laurellová (Švéd.), Mary Spencerová (Kan.) a Edith Ogokeová (Nigér.)