Prvovoliči by do parlamentu poslali osem strán, najväčšiu podporu má Kotlebova ĽSNS

Igor Matovič, Marian Kotleba, Ivan Štefunko, Richard Sulík, Alojz Hlina, Andrej Danko, Robert Fico, Boris Kollár
Zľava zhora: Igor Matovič (OĽaNO), Marian Kotleba (ĽSNS), Ivan Štefunko (Progresívne Slovensko), Richard Sulík (SaS), Alojz Hlina (KDH), Andrej Danko (SNS), Robert Fico (Smer-SD), Boris Kollár (Sme rodina). Foto: SITA - koláž WBN.

BRATISLAVA 26. novembra (WebNoviny.sk) – Ak by boli parlamentné voľby na jeseň tohto roka, najviac prvovoličov by volilo Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽSNS). Vyplýva to z prieskumu, ktorí robili v októbri na vzorke 1 000 respondentov vo veku od 15 do 24 rokov medzi prvovoličmi.

Prieskum realizovala prostredníctvom agentúry Focus Rada mládeže Slovenska. „Po strane Kotleba – ĽSNS, ktorú by volilo 20,1 percenta oslovených, má druhé najväčšie preferencie strana Sloboda a Solidarita (14,1 percenta), na treťom mieste je hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (13 percent),“ povedal Michal Považan z Rady mládeže.

Bugárov Most-Híd má 2,1 percenta

Ako agentúru SITA informovala PR manažérka Rady mládeže Nikola Tokárová, na ďalších miestach sú Smer-SD (11,2 percenta), Sme rodina – Boris Kollár (10 percent), Kresťanskodemokratické hnutie (7,7 percenta), Slovenská národná strana (5,7 percenta) a Progresívne Slovensko (5,3 percenta).

Pod päťpercentnou hranicou sa nachádza Spolu – občianska demokracia, ktorej by odovzdalo svoj hlas 2,9 percenta mladých, Most-Híd (2,1 %), Strana zelených Slovenska (2 %), Strana maďarskej komunity (1,4 %) a Demokrati Slovenska (1,1 %). Ďalšie politické subjekty získali menej ako jedno percento hlasov opýtaných.

SaS boduje najmä u mladých v Bratislave

Zistenia prieskumu poukazujú na odlišnosť politických preferencií prvovoličov podľa jednotlivých krajov, veľkosti sídel i pohlavia.

„Extrémistov by si vybrali najmä muži z Banskobystrického kraja, stranu SaS by najviac volili mladí vo veku 20 – 24 rokov z Bratislavského kraja. Tretia najsilnejšia strana v prieskume OĽaNO mala najväčšiu podporu u mladých mužov z väčších miest,“ povedala Katarína Čavojská z rady mládeže.

Tí, ktorí nevedeli uviesť, koho by volili, sú častejšie mladé ženy a respondenti, ktorí nemajú skúsenosť s dlhším pobytom v zahraničí. Respondenti, ktorí uviedli, že by sa na voľbách nezúčastnili, sú najčastejšie mladí ľudia, ktorí nemajú skúsenosť s mládežníckou organizáciou ani dobrovoľníctvom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárMichal Považan
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieKotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárSMER-SDSNS Slovenská národná strana