Prvú pomoc by mali dostať SZČO a zamestnávatelia začiatkom roka 2022, kurzarbeit sa zavedie neskôr

Vyplata, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 1. decembra, 15:15

Trvalý kurzarbeit by sa mal na Slovensku zaviesť až od 1. marca budúceho roka. Prvé dva mesiace budúceho roka by mali úrady práce a sociálnych vecí poskytovať zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) príspevky na udržanie zamestnanosti v režime súčasnej Prvej pomoci.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Zákon o podpore v čase skrátenej práce, teda trvalý kurzarbeit, by sa tak nezačal uplatňovať už od 1. januára budúceho roka, ale o dva mesiace neskôr. Vyplýva to z návrhu novely zákona o podpore v čase skrátenej práce, ktorý v stredu schválila vláda. Kabinet súčasne odsúhlasil návrh, aby sa parlament novelou zákona zaoberal v zrýchlenom režime.

Návrhom sa reaguje na núdzový stav

„Z pohľadu udržania pracovných miest a rýchlejšieho oživenia ekonomickej aktivity po tretej vlne pandémie COVID-19 vzniká akútna potreba zabezpečenia efektívnej finančnej pomoci pre skupiny, ktoré nesplnia podmienky poskytnutia podpory v čase skrátenej práce účinného od 1. januára 2022,“ upozornilo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Účinnosť zákona o podpore v čase skrátenej práce sa má posunúť o dva mesiace neskôr pre „zachovanie kontinuity poskytovanej pomoci, ako aj s cieľom zabrániť vážnym hospodárskym škodám“. Legislatívnym návrhom ministerstvo práce reaguje na núdzový stav, ktorý vyhlásila vláda 25. novembra tohto roka na 90 dní.

Kurzarbeit sa nebude týkať SZČO

Zákon o podpore v čase skrátenej práce schválil parlament v máji tohto roka. Úrady práce budú podľa tohto zákona vyplácať zamestnancovi náhradu mzdy alebo platu v čase, keď mu zamestnávateľ nemôže prideľovať prácu v pôvodne dohodnutom rozsahu. Trvalý kurzarbeit bude určený len pre zamestnancov a zamestnávateľov, nebude sa týkať SZČO.

Finančná pomoc pre zamestnávateľov bude pozostávať z príspevku na čiastočnú úhradu mzdových nákladov na zamestnanca za každú hodinu prekážky v práci na strane zamestnávateľa v čase skrátenej práce v sume 60 percent priemerného hodinového zárobku zamestnanca. Trvalý kurzarbeit má pomôcť zamestnávateľom a zamestnancom v krízových časoch podobne, ako im v súčasnosti pomáha projekt Prvá pomoc.

Aktivuje sa pri prekážke v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej zamestnávateľ nemôže najmenej tretine zamestnancov prideľovať prácu v rozsahu najmenej 10 percent ustanoveného týždenného pracovného času.

Pribudne ešte pozmeňujúci návrh

„Do konca roka predložím na vládu návrh pokračovania Prvej pomoci,“ povedal po rokovaní vlády minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina). Takéto riešenie podľa neho vláda zvolila preto, že žiadatelia o pomoc od štátu si na takýto typ pomoci už zvykli a vláda nechcela meniť druh pomoci uprostred pandémie.

Upozornil na to, že k návrhu novely zákona v parlamente ešte pribudne pozmeňujúci návrh. „Na žiadosť pani ministerky spravodlivosti na peniaze, ktoré budú žiadatelia žiadať za január a február, bude nutné byť partnerom verejného sektora, ak pomoc prevýši 100-tisíc eur,“ povedal Krajniak.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Milan Krajniak
    Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRNárodná rada SRVláda SR