Prvý deň Medzinárodných leteckých dní sa tešil veľkému záujmu

Medzinárodné letecké dni
Letecké ukážky počas medzinárodných leteckých dní SIAF 2017 na letisku Sliač. Bratislava, 26. august 2017. Foto: SITA/MO SR/Ivan Kelement

SLIAČ 26. augusta (WebNoviny.sk) – Pestrý letový program na nebi i bohatá prezentácia lietadiel na zemi. Najmä o tom bol prvý deň Medzinárodných leteckých dní SIAF 2017 (MLD SIAF) . Viac ako 100 lietadiel z 15 krajín Európy a sveta mohli obdivovať nadšenci letectva, ktorí v sobotu, 26. augusta 2017 navštívili sliačske letisko.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa MLD SIAF Zdenka Marhefková, okrem divácky atraktívnej dynamickej ukážky kráľa medzi dopravnými lietadlami Airbusu A 380 či amerického bombardéra B-52, patrilo medzi vrcholy podujatia vystúpenie akrobatickej skupiny Al Fursan zo Spojených arabských emirátov.

Vysoký záujem mal vrtuľník Black Hawk

Na sliačskom nebi sa predviedla aj chorvátska akrobatická skupina Krídla búrky na lietadlách Pilatus PC-9M. Svoje majstrovstvo ukázal návštevníkom pilot tureckého tímu Soloturk na lietadle F-16, Španieli so svojím predstavením na EF-18M Hornet či Česi s viacúčelovým bojovým lietadlom JAS-39 Gripen C spoločnosti Saab. Nechýbala prezentácia slovenských vzdušných síl na strojoch MiG-29, L-39 Albatros či Mi-17 a L-410.

Vysoký záujem priaznivcov lietania bol viditeľný aj v rámci statických ukážok. Diváci si, napríklad, mohli zo všetkých strán vychutnať nový vrtuľník UH-60M Black Hawk, ktorý je symbolom modernizačných zmien vo výzbroji Vzdušných síl OS SR.

Predstaví sa aj americký bombardér

„Vďaka esám európskeho a svetového letectva je záujem o tohtoročné letecké dni opäť vysoký. Priaznivci lietania sa môžu aj zajtra tešiť na bohatý program, podobný tomu dnešnému. Hoci nedeľa už nebude patriť vystúpeniu Airbusu A 380 či B-52, k vrcholom bude bezpochyby patriť americký bombardér B1,“ hovorí Hubert Štoksa, riaditeľ MLD SIAF 2017.

Zároveň opakovane upozorňuje, že „priepustnosť ciest je daná istou kapacitou, preto treba prísť na sliačske letisko v dostatočnom časovom predstihu. Od 07:00 začíname predávať lístky a od ôsmej sa otvárajú brány letiska. Pre organizátorov je prvoradá bezpečnosť, preto sa aj v nedeľu každý návštevník pri vstupe podrobí prísnej kontrole.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom