Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pápež Ján Pavol II. na Námestí svätého Petra vo Vatikáne. Foto: SITA/AP Andrew Medichini
24. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(6)

Prvý kostol zasvätený Jánovi Pavlovi II. posvätia v nedeľu

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Na území Bratislavskej arcidiecézy v nedeľu posvätia prvý kostol, ktorého patrónom je svätý pápež Ján Pavol II. Kostol postavili v Chorvátskom Grobe v časti Čierna voda. Bude filiálkou farnosti Chorvátsky Grob.

Ďalším prvenstvom tohto kostola je, že ide o stavbu, ktorá sa od začiatku pripravovala a realizovala už za samostatnej Bratislavskej arcidiecézy. Kostol v nedeľu posvätí bratislavský diecézny biskup Stanislav Zvolenský.

Ako povedal dnes pre agentúru SITA člen farskej rady z Chorvátskeho Grobu Ferdinand Turinič, pozemok na výstavbu kostola sa zakúpil z prostriedkov, ktoré boli získané z predaja polovice farskej záhrady v starej časti Chorvátskeho Grobu.

Obec má približne 5 000 obyvateľov, z ktorých je drvivá väčšina katolíkov. “Čierna voda je od Chorvátskeho Grobu dosť vzdialená a preto vznikla požiadavka postaviť kostol aj v tejto časti,” uviedol Turinič.

Podľa neho Ján Pavol II. bol vybraný za patróna kostola, pretože ide o moderného a veľmi populárneho svätca, ktorý je príkladom pre dnešného človeka. “Mohli sme ho poznať za nášho života,” dodal Turinič.

Ján Pavol II.

, vlastným menom Karol Wojtyla sa narodil 18. mája 1920 vo Wadowiciach v Poľsku. Najprv mal prezývku Lolus a neskôr Lolek. Tajné hodiny Teologickej fakulty Jagelonskej univerzity ako seminarista Krakovskej arcidiecézy začal navštevovať v októbri 1942.

Za kňaza bol vysvätený 1. novembra 1946. Pastoračne pôsobil medzi univerzitnými študentmi a pracovníkmi v zdravotníctve.

Od októbra 1953 vyučoval katolícku sociálnu etiku na Teologickej fakulte Jagelonskej univerzity. Vo veku 38 rokov 4. júla 1958 bol menovaný za pomocného biskupa Krakovskej arcidiecézy a 28. septembra bol vysvätený za biskupa.

Pápež Pavol VI. ho 30. decembra 1963 menoval za arcibiskupa Krakova. Za kardinála bol menovaný 28. júna 1967. Po smrti Jána Pavla I. sa začalo 14. októbra 1978 konkláve.

O dva dni neskôr bol kardinál Karol Wojtyla zvolený za pápeža 99 hlasmi zo 111, v ôsmom skrutíniu. Wojtyla sa stal prvým netalianskym pápežom od roku 1522. Jeho pontifikát bol tretím najdlhším v histórii. Zomrel 2. apríla 2005.

Jána Pavol II. bol blahorečený 1. mája 2011.

Odporúčané články

Pápež sa stretol s hráčmi Bayernu, klub mu dal milión eur Duchovní vyzvali cirkev na miernejší postoj k homosexualite

Témy

Diskusia

urážaj si vlastných súkmeňovcov netnein dívam,že tu je stranícka schôdza.Tak si to nezabudnite zajesť oplatkou a zapiť vínom a potom zhasnite,nech svet nevidí ten marazmus,čo sa čiernym politrukom za stáročia podarilo stvoriť,lebo kopa tých najaktívnejších,čo v nedelu spínajú ruky v prvých radoch v pohode v... super aj keď som z inej časti BA, rád pôjdem zajtra na posviacku kostola Pozitívna správa Zaslúžia si v Čiernej vode nový kostol. Nastavalo sa tam mnoho nových domov, takže kostol chýbal. Deo gratias Bohu vďaka!
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

DRAN.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Podnikam.sk

NAJKY.sk

Autolike.sk

Mňamky-recepty

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...