Prvý, no nedostatočný krok, hovorí prezident Kiska o stiahnutí slovenského veľvyslanca z Moskvy

Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 28. marca (WebNoviny.sk) – Stiahnutie slovenského veľvyslanca z Moskvy na konzultácie je prvým, hoci nedostatočným správnym krokom, ktorý čiastočne napráva škody spôsobené neochotou vlády podporiť strategického spojenca Slovenska, Veľkú Britániu.

Kiska sa stretol s Garthomom

Na stretnutí s veľvyslancom Spojeného kráľovstva na Slovensku Andrewom Garthom to v stredu povedal prezident Andrej Kiska.

Uistil ho, že Slovensko má rovnaké informácie o útoku chemickou látkou v Spojenom kráľovstve ako naši partneri v Európskej únii a v krajinách V4, ktorí sa rozhodli, že vyhostia ruských diplomatov.

Londýn z útoku viní Rusko

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák v stredu informoval, že Slovensko si povolá na konzultácie veľvyslanca z Moskvy Petra Priputena. Ďalším krokom pritom môže byť aj vyhostenie diplomatov.

Predvolanie veľvyslanca je reakciou na útok chemickou nervovoparalytickou látkou novičok na bývalého dvojitého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliu v britskom Salisbury.

Londýn z útoku viní Moskvu, doteraz 27 štátov preto vyhostilo ruských diplomatov. Väčšinou však podľa krajín, z ktorých ich vyhostili, ide o špiónov pod diplomatickým krytím.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaMiroslav LajčákSergej Skripaľ
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR