Prvý prezidentský duel v Česku vyhral Miloš Zeman

Zeman fischer
Zľava: Kandidáti na prezidenta Českej republiky Miloš Zeman a Jan Fischer Foto: SITA/AP

PRAHA 5. januára (WEBNOVINY) – Prvá televízna debata dvoch hlavných rivalov v boji o kreslo prezidenta Českej republiky dopadla v prospech Miloša Zemana.

Myslí si to väčšina expertov, ktorých oslovil spravodajský server iDNES.cz. Jan Fischer počas diskusie vysielanej v súkromnej televízii Prima podľa nich pôsobil trochu „neobratne“.

Analytikovi portálu Aktuálně.cz však prekáža, že debata nebola vysielaná naživo a za sporný označil aj výber oboch kandidátov.

Televízia nainštalovala v sále pražskej RockOpery aj takzvané „potleskomery“ na spôsob amerických televíznych šou. Tie merali intenzitu aplauzu, ktorý zožali jednotliví kandidáti. Súčasťou relácie boli aj šoty, v ktorých Fischerovi a Zemanovi podporovatelia hovorili o ich kvalitách. V sále sedel aj Fischerov syn Jan ako aj Zemanova dcéra Kateřina.

Pokiaľ ide o samotný obsah diskusie, bývalý šéf českej úradníckej vlády Fischer sa snažil stavať do role „nestraníka“.

Oni politici by mali vysvetľovať voličom, prečo to nejde,“ povedal k téme reformy financovania politických strán. Zemanovi zase moderátor pripomenul jeho nedodržaný sľub, podľa ktorého v kampani nebude používať bilbordy.

Kandidátov o kreslo hlavy štátu je celkovo deväť, keďže ešte vo štvrtok Najvyšší správny súd vrátili do hry Janu Bobošíkovú. Favoritmi prezidentských volieb zostávajú expremiéri Jan Fischer a Miloš Zeman. Okrem nich a predsedníčky Suverenity Bobošíkovej je v hre o prezidentské kreslo aj minister zahraničia Karel Schwarzenberg, Zuzana Roithová, Vladimír Franz, Jiří Dienstbier mladší, Přemysl Sobotka a Táňa Fischerová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jan FischerJiří DienstbierKarel SchwarzenbergMiloš Zeman