Prvý román v slovenčine je už zdigitalizovaný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Počítač
Foto: www.kennywilliamsddslamesa.com

BRATISLAVA 30. augusta (SITA) – Prvý román v slovenčine René mláďenca príhody a skúsenosti zdigitalizovala a zverejnila Slovenská národná knižnica (SNK) na svojej stránke www.dikda.eu v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SNK Miriam Michaela Štefková.

Autorom románu je Jozef Ignác Bajza a pochádza z 18. storočia. Na stránke Slovenskej národnej knižnice sa nachádzajú od tohto autora viaceré diela.

Ide o Anti-Fándly, aneb Dúwerné zmluwánj z roku 1789, Práwo o Žiwenj Farárůw, Pressburg z roku 1787 a Cwičenj Pobožnosti z Písma Swatého z roku 1791.

„Jozef Ignác Bajza sa pokúsil kodifikovať spisovnú slovenčinu ešte pred Antonom Bernolákom, ale neúspešne. Viedol s ním aj spor o prvenstvo v uvádzaní slovenčiny do literatúry,“ uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.

Bajzov René je dobrodružný sentimentálny román s veľmi výraznou náučnou tendenciou, ide o prvý pôvodný román v slovenskej literatúre.

„Som veľmi rada, že v depozitoch SNK sa nachádzajú takéto mimoriadne vzácne pôvodné publikácie a knihy s nesmierne vysokou spoločenskou hodnotou, ktoré teraz v rámci projektu Digitálna knižnica a digitálny archív môžeme sprístupňovať verejnosti,“ doplnila.

Slovenská národná knižnica bude v zverejňovaní zdigitalizovaných diel, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, pokračovať pravidelne. Voľne sprístupňovať zdigitalizované diela bez súhlasu nositeľa autorských práv je možné, až keď sa stanú z pohľadu autorských práv voľnými, a teda po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.

Národný projekt Digitálna knižnica a digitálny archív je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF) v rámci Prioritnej osi 2 Operačného programu Informatizácia spoločnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SNK Slovenská národná knižnica