Prvý stupeň rakety Falcon-9 sa opäť úspešne vrátil na Zem

Prvý stupeň rakety Falcon 9 sa tretíkrát úspešne vrátil na Zem
Raketa SpaceX Falcon 9 Foto: SITA/AP

Washington 6. mája (WebNoviny.sk) – Súkromná spoločnosť SpaceX zaznamenala v noci nadnes ďalší úspech, keď sa prvý stupeň rakety Falcon-9 bez poškodenia vrátil na Zem a vertikálne pristál pri pobreží Floridy na plošine umiestnenej na lodi. Raketa predtým vyniesla na geostacionárnu obežnú dráhu japonskú komunikačnú družicu JCSAT-14. Informovali o tom svetové tlačové agentúry.

Štart rakety z Kennedyho vesmírneho centra na floridskom Myse Canaveral sa uskutočnil o 07.21 h SELČ. Jej prvý stupeň pristál na lodi približne o desať minút neskôr. Družicu JCSAT-14, vážiacu 4,7 tony, sa podarilo úspešne vysadiť 32 minút po štarte. Rovnaké pristátie sa podarilo aj 8. apríla. Raketa Falcon vtedy dopravila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) kapsulu Dragon. Prvý stupeň rakety sa úspešne vrátil celkovo trikrát: prvýkrát pristál na kozmodróme na floridskom Myse Canaveral.

Raketa Falcon-9 sa tentoraz vzdialila od Zeme viac než pri predchádzajúcich dvoch štartoch. Z tohto dôvodu mal jej prvý stupeň vyššiu návratovú rýchlosť, bol dlhšie vystavený treniu v atmosfére a mal k dispozícii menej paliva potrebného na brzdenie. Spoločnosť SpaceX preto pôvodne ani nepočítala s tým, že sa pristátie vydarí.

SpaceX experimentuje už dlhší čas s opakovane použiteľnými nosnými raketami, ktorých prvé stupne vážiace 18 ton by sa vracali na Zem. Týmto spôsobom by ušetrila peniaze a štarty by tak boli lacnejšie, keďže prvý stupeň predstavuje okolo 70 percent nákladov na každý štart. Takisto preferuje pristátia na plošinách umiestnených na mori, čo však doteraz sprevádzali časté havárie.

Bez opätovného použitia môže Falcon-9 vyniesť na geostacionárnu obežnú dráhu asi osem ton nákladu; v prípade pristátia prvého stupňa je to iba 5,5 tony. K tomu treba pripočítať náklady na používanie lode, inšpekcie a prípravy na ďalší štart. SpaceX do budúcnosti plánuje ponúkať štarty s použitými stupňami rakiet – o tretinu lacnejšie ako s novými.

Luxemburský satelitný operátor SES už oznámil, že bude prvým zákazníkom SpaceX, ak mu firma kvôli vyššiemu riziku poskytne 50-percentnú zľavu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom