Prvým hosťom festivalu horských filmov je Peter Hámor

Tatry, TANAP
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

POPRAD 10. októbra (WEBNOVINY) – V Poprade dnes druhým dňom pokračuje 21. Medzinárodný festival horských filmov. Večer sa v hlavnej sále predstaví prvý hosť festivalu, ktorým je popradský horolezec Peter Hámor.

Najskôr uvedie svoj film o tohtoročnej himalájskej expedícii, v rámci ktorej sa mu podarilo vystúpiť na jedenástu osemtisícovku Lhotse. Po besede s horolezcom odštartuje ďalší súťažný blok slovenským filmom Petra Púcheho Moje vrcholy II.

Dokumentárny film je o spomínanom Petrovi Hámorovi, ktorý má na svojom konte najviac osemtisícoviek spomedzi všetkých slovenských horolezcov. Jeho snahou však nie je za každú cenu zbierať ďalšie, ale prežiť v horách pekné chvíle v spoločnosti skvelých priateľov.

Začiatok bude slovenský

Hámor
Foto: SITA, AP

Zaradiť slovenský film na začiatok večerného súťažného bloku bolo zámerom organizátorov. Rovnako odštartovala celú súťažnú festivalovú prehliadku v Poprade v stredu večer dvojica slovenských filmov Pavla Barabáša Príbehy tatranských štítov II. – Posadnutí horami a Rastislava Hatiara Slepá dôvera.

„Tým, že Popradčania sú fanúšikmi Pavla Barabáša i Rasťa Hatiara, ovplyvnilo to i záujem o tieto filmy, ktoré si mohlo vychutnať domáce publikum a myslím si, že ocenenie obom autorom v podobe potlesku hovorí za všetko,“ povedala riaditeľka festivalu Mária Hámorová. Oba filmy zožali v Poprade viac než štandardný potlesk. Priaznivci Pavla Barabáša a Rastislava Hatiara si v Poprade ešte prídu na svoje. Obaja autori majú v súťažnej prehliadke po tri filmy.

Takmer pätina tvorby je slovenská

Tohto roku sa na popradskom festivale predstaví desať slovenských snímok z celkového počtu 56 súťažných filmov. Napriek vysokému zastúpeniu slovenskej tvorby nejde podľa Hámorovej o zámerné preferovanie slovenských autorov. „Slovenských autorov sa snažím posudzovať tak, aby sa nemuseli hanbiť a hlavne, aby som sa nemusela hanbiť ja, že sú na našom festivale. Slovenské filmy vo festivalovej prehliadke sú naozaj zaujímavé, kvalitne filmársky spracované,“ dodala Hámorová.

Medzinárodný festival horských filmov v Poprade sa koná od 9. do 13. októbra. Hlavná premietacia sála je v budove Mestského úradu, ku ktorej dnes pribudla sála v Dome kultúry. Začiatok súťažných projekcií je dnes a v piatok o 15:00, 18:00 a 21:00. Súčasťou festivalu je viacero sprievodných podujatí, vrátane pretekov Slovenského pohára v športovom lezení, ktoré sa uskutočnia v sobotu na Námestí sv. Egídia. Výsledky súťažnej prehliadky budú známe v nedeľu o 17:00, keď medzinárodná porota vyhlási ocenené filmy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Hámor