Progresívne Slovensko vyzýva koalíciu na zrušenie drakonických trestov za marihuanu (video)

marihuana, telefón
Marihuana má aj medicínske využitie. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Progresívne Slovensko (PS) vyzýva vládnu koalíciu, aby do konca októbra predložila do Národnej rady SR (NR SR) zákon, ktorý by zrušil drakonické tresty za marihuanu. V prípade, že tak koalícia nespraví, strana je pripravená na podanie vlastného návrhu. V tlačovej správe o tom informoval podpredseda strany Michal Šimečka.

Nejde o kultúrnu vojnu

Strana uviedla, že dekriminalizácia marihuany nie je kultúrnou vojnou. Ide podľa nej o vyrovnanie do očí bijúcej nespravodlivosti, ktorú musia vidieť konzervatívci a liberáli.

Dodáva, že dnes na Slovensku vo väzení sedia desiatky ľudí, ktorí marihuanu užívali zo zdravotných dôvodov „Často sú to živitelia rodín, alebo dokonca dôchodcovia, a podľa našich zákonov im hrozia drakonické tresty odňatia slobody 15 či 20 rokov, viac než za vraždu alebo masívnu korupciu,“ uvádza Šimečka.

PS: Výzva na zrušenie krutých trestov za marihuanu
Zľava: Podpredseda Progresívneho Slovenska a europoslanec Martin Hojsík, podpredseda strany a europoslanec Michal Šimečka a nezaradený poslanec parlamentu Tomáš Valášek počas tlačovej besedy, na ktorej vyzývajú koalíciu, aby zrušila drakonické tresty za marihuanu. Bratislava, 23. september 2021. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.

Pohroma pre rodiny

PS konštatuje, že vo viacerých krajinách Európskej únie (EÚ) je lekárska marihuana úplne bežná, rovnako ako aj jej držba v malom množstve pre osobnú potrebu. Tieto krajiny sa uberajú cestou prevencie, vzdelávania a znižovania ujmy.

„U nás namiesto toho ničíme životy ľudí a ich rodín. Preto sme v PS iniciovali petíciu za dekriminalizáciu marihuany, ktorú podpísalo už takmer 22-tisíc ľudí na Slovensku. Konopných väzňov podporujeme na súdnych procesoch aj verejnými protestami,“ povedal ďalší podpredseda PS Martin Hojsík.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin HojsíkMichal Šimečka
Firmy a inštitúcie PS Progresívne Slovensko