PSS v prvom polroku s čistým ziskom 15,7 mil. eur

Prvá stavebná sporiteľňa
Foto: banky.sk

BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) ukončila prvý polrok s čistým ziskom 15,7 mil. eur. Ako ďalej vyplýva zo zverejnených informácií, v medziročnom porovnaní banka navýšila zisk o 48,7 %. Čisté úrokové výnosy sa zvýšili o 5,9 % na 32,6 mil. eur a čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 19,3 % na 12,9 mil. eur. Stavebná sporiteľňa zároveň v prvom polroku evidovala nižšiu tvorbu opravných položiek než v prvých šiestich mesiacoch minulého roka.

Klienti Prvej stavebnej sporiteľne sa v prvom polroku zaujímali viac o úvery, než o sporenie. Firma zaznamenala výrazný dopyt po úveroch, pričom počet poskytnutých úverov a medziúverov vzrástol medziročne o takmer 89 % na 13,3 tisíc. Ich objem sa zvýšil o 116,6 % na 229,02 mil. eur. Poskytnuté finančné prostriedky do bývania sa za prvých šesť mesiacov tohto roka zvýšili v medziročnom porovnaní o takmer 81 % na 260,54 mil. eur.

Počet nových zmlúv sa v sledovanom šesťmesačnom období znížil medziročne o 23,1 % na takmer 88,6 tisíc. Objem cieľových súm na nových zmluvách sa znížil o 8,9 % na 798,34 mil. eur. Prepad vyplýva z medziročného porovnania, keďže rok 2009 bol pre Prvú stavebnú sporiteľňu podľa jej vyjadrení mimoriadne úspešný. „Rozhodnutie klientov sporiť bolo určite ovplyvnené aj hospodárskou krízou, počas ktorej občania akceptovali známy fakt, že sporenie je najlepším liekom, ako prekonať dôsledky krízy,“ odôvodnila firma medziročný pokles nových obchodov v tomto roku.

Prvá stavebná sporiteľňa vznikla 16. novembra 1992. Slovenská sporiteľňa v nej vlastní 9,98 % akcií, rakúska Erste Group Bank má 25,02-percentný podiel. Nemecká firma Bausparkasse Schwäbisch Hall a rakúska Raiffeisen Bausparkassen majú zhodne po 32,5 % akcií.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PSS Prvá stavebná sporiteľňa