Psy budú v Bratislave prvýkrát pochodovať za svoje práva

Pes
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 22. februára (WEBNOVINY) – Prvý slovenský psí pochod sa začne v sobotu o 16:00 na Zámockej ulici v Bratislave a jeho cieľom bude poukázať na stav legislatívy na Slovensku a na potrebu prijať zákon o ochrane zvierat.

Pre agentúru SITA to uviedla Romana Klimeková z občianskeho združenia Pes v núdzi. Slovensko doteraz nemá samostatný zákon, ktorý by túto agendu upravoval.

„Dnes je zviera pred slovenskými zákonmi stále považované len za vec,“ informovala Klimeková.

V novembri mal byť podľa nej návrh zákona predložený na prerokovanie do NR SR, ale pre predčasné parlamentné voľby sa to už nestihlo. „Pochodom chceme vytvoriť verejný tlak, aby táto otázka bola aktuálna aj po voľbách a tiež upozorniť politikov, ktorí rozhodujú o návrhoch zákonov, aby sa témou zákona o ochrane zvierat zaoberali,“ uviedla.

Návrh zákona je prínosom

Sliepky
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Návrh zákona upravuje podľa Klimekovej otázky v súvislosti s chovom zvierat ako minimálny vek či spôsobilosť mať zviera pre ľudí, ktorí boli za týranie zvierat odsúdení.

Tiež by mal priniesť zásadnú zmenu v zodpovednosti obcí voči túlavým zvieratám.

„Každá obec by mala mať útulok, ktorého súčasťou by mala byť aj karanténna stanica na zistenie zdravotného stavu zvieraťa,“ informovala agentúru SITA.

Zákon má tiež potenciál ukončiť éru usmrcovania zvierat v karanténnych staniciach len preto, že sú nechcené, za čo Slovensko podľa nej kritizujú už aj okolité štáty.

Zákon dá možno stop čiernym chovom

Kravy
Foto: SITA/AP

„Zákon by mal takisto zabrániť tzv. čiernym chovom a zakázať zabiť spoločenské zviera za účelom konzumácie,“ uviedla Romana Klimeková.

Organizátorom pochodu je iniciatíva viacerých združení a zúčastní sa na ňom osem útulkov a združení z celého Slovenska.

Okrem oficiálneho zvolávateľa a organizátora pochodu občianskeho združenia Pes v núdzi sa podľa Klimekovej zúčastní napríklad aj útulok Ružomberok, združenie Psia duša z Košíc alebo Záchranný koráb zo Šaštína.

Pochod sa začne stretnutím na Zámockej ulici a pôjde cez Palisády na Hviezdoslavovo námestie. Ako uviedla organizátorka, „bola by som veľmi rada, keby sa na pochode zúčastnili aj psy a pokojne aj iné zvieratá, pričom už teraz máme niektorých účastníkov potvrdených aj so psíkmi,“ povedala Klimeková a dodala, že pre iné zvieratá by bola táto udalosť zrejme stresujúca.

Pochod vyvrcholí približne o 17:00 na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí koncertom známych slovenských interpretov a príhovormi členov občianskych združení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sloboda zvierat