Psy sú buržoáznym prežitkom. Vyhlásil Kim Čong-un a nariadil ich konfiškáciu a spracovanie na mäso

Kim Čong un
Severokórejský líder Kim Čong-un AP/SITA

Nedobrý osud čaká psov v Severokórejskej ľudovodemokratickej republike. Vodca krajiny Kim Čong-un označil týchto domácich miláčikov za „symbol buržoázie a dekadencie“ a úradom v Pchjong-jangu nariadil, aby ich majiteľom odobrali. Zároveň oznámil, že vlastníctvo domáceho miláčika je odteraz v rozpore so zákonom.

Skončia ako potrava

Skonfiškované psy poputujú do reštaurácií a obchodov špecializovaných na psie mäso, alebo do zoologických záhrad ako potrava pre iné zvieratá.

Ako píše juhokórejský denník Cho-sun Ilbo, pravým dôvodom tohto rozhodnutia je prehlbujúci sa nedostatok potravín v KĽDR, čo začína spôsobovať nespokojnosť obyvateľstva.

„Úrady už identifikovali domácnosti so psami a nútia ich vzdať sa psíkov alebo ich násilne konfiškujú a zabíjajú,“ uviedol denník s odvolaním sa na nemenovaný zdroj.

Psov vlastnia v KĽDR väčšinou bohatší i vyššie postavení ľudia, no aj tí podľa zdroja potichu na svojho lídra nadávajú, no postaviť sa jeho nariadeniu neodvážia.

V KĽDR je hlad

Podľa poslednej správy OSN, nedostatkom potravín trpí až 60 percent z vyše 25 milióna obyvateľov Severnej Kórey. Situáciu zhoršujú medzinárodné sankcie uvalené na krajinu pre jej jadrový program ako aj prírodné katastrofy, ktoré ničia úrodu.

Ako píše denník The Daily Mail, bravčové a hovädzie mäso je absolútne nedostatkovým tovarom, takže psie mäso zo skonfiškovaných psov ho môže nahradiť a odvrátiť tak hrozbu hladu.

Psie mäso je na Kórejskom polostrove považované za pochúťku. V susednej Južnej Kórei funguje niekoľko psích fariem, kde chovajú asi milión psov na mäso, aj keď táto tradícia už pomaly upadá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-un
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov