Psychiatra Hermanna Rorschacha uchvátili atramentové škvrny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Google doodle rorschach
Google si pripomína narodenie psychiatra Hermanna Rorschacha. Foto: google.sk

BRATISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) – Pred 129 rokmi sa narodil autor jedného z najznámejších diagnostických psychotestov. Na úvodnej stránke svojho vyhľadávača si toto výročie pripomína i Google.

Hermann Rorschach sa narodil 8. novembra 1884 vo švajčiarskom Zürichu. Ako najstarší syn učiteľa umenia chvíľu zvažoval aj túto profesijnú dráhu. Skúsil študovať geológiu a botaniku, nakoniec sa však rozhodol pre medicínu. Svoje umelecké sklony ani v tomoto odbore nezaprel a v škole si vyslúžil prezývku Kleck, čo znamená atramentová škvrna. Bol totiž uchvátený práve touto výtvarnou technikou.

Štúdiá skončil v domácom Zürichu a rozhodol sa venovať psychológii. V roku 1913 zanechal prácu v ústave a odišiel na rok do Ruska za svojou manželkou Oľgou Stempelinovou, ktorá bola jeho spolužiačkou z medicíny. Neskôr mali spolu dve deti.

Video: Google vytvoril animáciu k výročiu narodenia Hermanna Rorschacha

V roku 1917 sa Hermann Rorschach zoznámil s prácou švajčiarskeho pychiatra Szymana Hensa. Ten používal karty s atramentovými škvrnami na analýzu fantázií pacientov. Ovplyvnil ho aj výskum Carla Junga, ktorý používal slovný asociačný test na skúmanie podvedomia svojich objektov.

Aj vďaka týmto vplyvom tak Hermann v roku 1918 vytvoril slávny a zároveň kontroverzný Rorschachov test. Pacientom predkladal abstraktné obrazce z atramentových škvŕn a na základe toho, čo v nich videli, analyzoval ich psychický stav. Odborníci tejto metóde však vyčítali vysoko subjektívnu interpretáciu výsledkov.

Na rozvinutie svojej práce nemal Hermann Rorschach dostatok času. Druhého apríla 1932 ho len ako 37-ročného skolil zápal podbrušnice. Jeho test ho ale prežil a dodnes sa v používa vo väzniciach, nemocniciach i v školách. Najväčšiu popularitu dosiahol v USA v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, keď sa stal ôsmym najpoužívanejších psychotestom.

Informácie pochádzajú zo stránok biography.com a britannica.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať