Putin a Erdogan sa dohodli na posilnení spolupráce v Sýrii

Erdogan sa stretol s Putinom
Foto: SITA/AP

Moskva 9. februára (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan sa v telefonickom rozhovore dohodli na posilnení vojenskej spolupráce v ťažení proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS) v Sýrii.

Prezidenti si vymenili názor na kľúčové aspekty sýrskej krízy, zameriavajúc sa na spoluprácu v boji proti medzinárodnému terorizmu. Dohodli sa na posilnení vojenskej spolupráce pri operáciách proti členom IS a iných extrémistických skupín v Sýrii,“ uvádza sa vo vyhlásení Moskvy.

Putin zároveň vyjadril Erdoganovi sústrasť nad smrťou troch tureckých vojakov, ktorí tragicky zomreli pri ruskom nálete pri meste Báb na severe Sýrie. Zranenia utrpelo ďalších 11 osôb. Obe strany túto nešťastnú udalosť vyšetrujú, uvádza Kremeľ.

Ankarou podporovaná sýrska opozícia obnovila ofenzívu v uvedenom meste – iba deň po tom, ako prelomila obranu IS v provincii Aleppo, ktorá je jednou z posledných bášt teroristov. Kremeľ tiež potvrdil, že obaja lídri sú za posun v rokovaniach v Astane i Ženeve, pričom hovorili aj o marcovom stretnutí predstaviteľov oboch krajín v Rusku.

Zabití vojaci podporovali sýrskych povstalcov v úsilí o prevzatie kontroly nad Bábom od IS. Ide o súčasť širšej ofenzívy Turecka s cieľom vytlačiť IS a kurdských bojovníkov od tureckých južných hraníc. Rusko a Turecko, ktoré podporujú opozičné strany v sýrskom konflikte, v uplynulom čase spoločne vykonávajú letecké útoky na pozície IS.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganTayyip ErdoganVladimir Putin