Putin a Porošenko sa stretnú v Minsku, prerokujú Ukrajinu

BERLÍN 8. februára (WEBNOVINY) – Lídri Ruska, Ukrajiny, Nemecka a Francúzska sa v stredu stretnú v bieloruskom Minsku, aby pokračovali v rokovaniach o vyriešení krízy na Ukrajine.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Po telefonickej konferencii politikov to oznámil hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert. Počas telefonátu všetky štyri strany diskutovali o „balíku opatrení“ s cieľom dosiahnuť „komplexné urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny“, uviedol hovorca v stanovisku.

Nová mierová iniciatíva

Dodal tiež, že do stredy by sa mala v bieloruskej metropole zísť aj takzvaná kontaktná skupina, teda signatári minskej dohody, ku ktorým patria zástupcovia Ruska, Ukrajiny, proruských separatistov a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Východ Ukrajiny je pod paľbou, ľudia sú v úkrytoch

Francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová sa snažia dosiahnuť zastavenie bojov na východe Ukrajiny prostredníctvom novej mierovej iniciatívy. Jej detaily zatiaľ nie sú známe, cieľom je však oživiť septembrovú dohodu o prímerí podpísanú v bieloruskom Minsku.

Porošenko pripustil pokrok

Po tom, čo svoj posledný návrh predstavili vo štvrtok ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi v Kyjeve a v piatok ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi v Moskve, o ňom v nedeľu „obsiahlo“ diskutovali všetci spolu telefonicky, uviedol Seibert.

Porošenko po rokovaní pripustil, že bol dosiahnutý určitý pokrok. Hollande ešte v sobotu povedal, nový plán zahŕňa vznik demilitarizovanej zóny širokej 50 až 70 kilometrov okolo súčasnej frontovej línie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováFrançois Hollande