Putin chváli reakciu krajiny na pandémiu a vyzval na urýchlenie očkovania, Rusom sľúbil aj nové dávky

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin sľúbil nové stimuly na pomoc ekonomike zasiahnutej pandémiou aj nové sociálne dávky. Foto: SITA/AP

Ruský prezident Vladimir Putin sa v stredu prihovoril národu a pochválil reakciu krajiny na pandémiu koronavírusu. Rýchly vývoj troch vakcín proti ochoreniu COVID-19 podľa jeho slov vyzdvihuje technologický a priemyselný potenciál Ruska. Šéf Kremľa zároveň vyzval úrady, aby urýchlili tempo očkovania, ktoré je v porovnaní so Západom pomalšie.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Putin okrem iného vo svojom prejave uznal, že pandémia zhoršila demografické trendy v Rusku, a sľúbil opatrenia na podporu pôrodnosti a zvýšenia priemernej dĺžky života. Tiež navrhol nové stimuly na pomoc ekonomike zasiahnutej pandémiou a nové sociálne dávky.

Ruský prezident rečnil v čase rozsiahleho zásahu Kremľa proti opozičným protestom a rastúceho napätia so Západom. Spojenci uväzneného opozičného lídra Alexeja Navaľného vyzvali na stredu na protesty po celom Rusku, v čase keď sa dal na hladovku a zhoršuje sa mu zdravie.

Navaľného väzba a zhoršujúci sa zdravotný stav spôsobili medzinárodné pobúrenie a prispeli k napätiu medzi Moskvou a Západom, ktorých vzťahy sú už narušené pre zasahovanie do volieb, hackerské útoky či najnovšie masívne rozmiestnenie vojakov pri ukrajinskej hranici. Kremeľ odmietol obavy Západu zo zhromažďovania vojakov s tým, že si môže nasadzovať vojakov na svojom území, kedykoľvek považuje za potrebné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexej NavaľnyjVladimir Putin