Putin cíti v odstavení plynu pre východ Ukrajiny genocídu

Plyn
Foto: SITA/AP

MOSKVA 25. februára (WEBNOVINY) – Ruský prezident Vladimir Putin v stredu naznačil, že odstavenie plynu pre územia východnej Ukrajiny ovládané povstalcami zo strany ukrajinského štátneho podniku Naftogaz hraničí s genocídou.

Podľa ruského lídra, ktorého Západ obviňuje z materiálnej podpory ozbrojeného povstania na východe Ukrajiny, vláda v Kyjeve eskaluje „humanitárnu katastrofu“ v nepokojnej oblasti.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

„Predstavte si tých ľudí ponechaných v zime bez plynu. Nestačí, že tam už je hlad, no potom im taktiež zastavia dodávky plynu. Ako to nazvete? To už zaváňa genocídou,“ povedal Putin na margo rozhodnutia Naftogazu.

Ten dodávky plynu na východ Ukrajiny zastavil pred týždňom, údajne v dôsledku rozsiahleho poškodenia plynovodnej siete. Ruská spoločnosť Gazprom zareagovala čerpaním plynu do Doneckej a Luhanskej republiky na priamy príkaz premiéra Dmitrija Medvedeva.

Putin chce platby za plyn vopred

Vladimir Putin tiež varoval, že Rusko zastaví dodávky plynu na Ukrajinu, ak nedostane platbu vopred. Vznikla by tak možnosť, že by sa narušili dodávky do Európy cez ukrajinské územie. Išlo by už o štvrté takéto narušenie za desaťročie.

Ruský minister energetiky Alexander Novak povedal pre agentúru Reuters, že sa v utorok telefonicky spojil s podpredsedom Európskej komisie pre energetickú bezpečnosť Marošom Šefčovičom. Šefčovič navrhol, aby sa rokovania o spore medzi Moskvou a Kyjevom pre dodávky plynu konali v pondelok budúci týždeň.

Európa závislá na ukrajinskej finančnej disciplíne

Putin vyjadril nádej, že dodávky ruského plynu sa nezastavia, ale upozornil, že Európa je závislá od ukrajinskej „finančnej disciplíny“. Európa vlani z Ruska priviezla zhruba 147 miliárd kubických metrov zemného plynu, pričom zhruba 40 percent sa prepravuje cez Ukrajinu.

Moskva zastavila dodávky plynu na Ukrajinu za posledné desaťročie trikrát, a to v roku 2006, 2009 a vlani pre obvinenia, že Kyjev neplatil. Tentoraz sa spor sústreďuje na dodávky plynu do ukrajinských regiónov Doneck a Luhansk, ktorým Rusko teraz priamo dodáva plyn zmluvne objednaný Kyjevom. Ukrajinská energetická firma Naftogaz v utorok uviedla, že Gazprom počas nedele a pondelka poslal menej ako polovicu už zaplatených dodávok.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Maroš ŠefčovičVladimir Putin