Putin hrozí Američanom, že ak začnú vyvíjať zakázané rakety, Rusko urobí to isté

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, SITA/AP

MOSKVA 5. decembra (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin varoval Spojené štáty americké, že ak odstúpia od Zmluvy o jadrových zbraniach stredného doletu (INF) a začnú vyvíjať rakety, ktoré tento dokument zakazuje, Rusko urobí to isté.

Šéf Kremľa, ktorého v stredu citovali ruské tlačové agentúry, sa tak vyjadril deň po tom, čo americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo už v utorok na schôdzke NATO v Bruseli oznámil, že Washington zruší svoje záväzky týkajúce sa zmluvy o 60 dní z dôvodu „podvádzania“ zo strany Ruska. Moskva popiera, že by zmluvu porušovala.

Putin sa v stredu vyjadril, že rozhodnutie USA odstúpiť od INF znamená, že sa americké úrady rozhodli, že Spojené štáty „musia mať tieto zbrane„. Ruská reakcia bude podľa ruského prezidenta nasledovná: „Urobíme to isté“.

Americký prezident Donald Trump už skôr oznámil rozhodnutie odstúpiť od INF, ktorá je považovaná za základný kameň globálnej bezpečnosti, pričom obvinil Rusko a Čínu, ktorá nie je signatárom zmluvy, z toho, že ju porušujú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpMike PompeoVladimir Putin
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy