Putin je pripravený komunikovať s USA, Bidenovi zablahoželal k zisku prezidentského kresla

Joe Biden, Vladimir Putin
Novozvolený americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, SITA/AP

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok po týždňoch odkladania zablahoželal Joeovi Bidenovi k víťazstvu v amerických prezidentských voľbách. Šéf Kremľa tak spravil po tom, ako členovia Zboru voliteľov formálne potvrdili Bidenovo novembrové víťazstvo, napriek neustálemu odmietaniu dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa uznať prehru.

Moskva pritom už dávnejšie oznámila, že ruský prezident čaká na oficiálne potvrdenie výsledkov. „Čakáme len na ukončenie vnútorných politických konfliktov,“ vyjadril sa Putin minulý mesiac, odkazujúc na početné žaloby republikánov v súvislosti s počítaním hlasov.

Viac o téme: Prezidentské voľby v USA

Putin vo svojej správe, podľa vyhlásenia Kremľa, zaželal Bidenovi „každý úspech“ a vyjadril istotu, že „Rusko a Spojené štáty, ktoré nesú špeciálnu zodpovednosť za globálnu bezpečnosť a stabilitu, dokážu, napriek rozdielom, skutočne prispieť k riešeniu mnohých problémov a výziev, ktorým svet v súčasnosti čelí“.

Ruský prezident tiež poznamenal, že „rusko-americká spolupráca založená na princípoch rovnosti a vzájomného rešpektu“ bude prospešná ľuďom v oboch krajinách i celej medzinárodnej komunite. „Čo sa mňa týka, som pripravený na interakciu a kontakt s vami,“ citoval Kremeľ Putina.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpJoe BidenVladimir Putin