Putin je zlodej, kričali demonštranti v Petrohrade. Polícia pozatýkala desiatky z nich vrátane Navaľného

Alexej Navaľnyj
Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj. Foto: archívne, SITA/AP

MOSKVA 12. júna (WebNoviny.sk) – Na protivládnej demonštrácii v Petrohrade v pondelok polícia pozatýkala okolo 50 ľudí, informuje reportér agentúry AP. „Hanba!“ a „Putin je zlodej“ kričali stovky demonštrantov v Petrohrade, zatiaľ čo desiatky z nich zatýkala polícia.

Demonštrácia v Petrohrade je súčasťou celonárodných protestov zvolaných opozičným vodcom Alexejom Navaľným. Toho v pondelok zatkli pred jeho domom, keď odchádzal na demonštráciu do centra Moskvy. O zatknutí Navaľného informovala jeho manželka na Twitteri. Polícia zatiaľ túto informáciu nekomentovala.

V kanceláriách im vypli elektrinu

Hovorkyňa Navaľného protikorupčného hnutia Kira Jarmyšová navyše medzitým informovala, že v ich kanceláriách v centre Moskvy vypli elektrinu.

Navaľnyj v pondelok na poslednú chvíľu požiadal úrady o povolenie zmeny miesta moskovskej demonštrácie, keďže tvrdil, že na pôvodne plánovanom mieste bránia policajti robotníkom v stavbe pódia. Úrady sa k jeho žiadosti nevyjadrili, moskovská polícia naopak varovala, že „akékoľvek provokačné akcie zo strany demonštrantov budú vyhodnotené ako ohrozovanie verejného poriadku a okamžite potlačené“.

Demonštrácie sa konali aj v mnohých iných ruských mestách, na Navaľného webstránke boli zverejnené napríklad fotografie z protestov vo Vladivostoku a Chabarovsku, na ktorých sa zúčastnilo niekoľko stoviek demonštrantov. Vo Vladivostoku už podľa ruských médií stihla polícia zatknúť 11 ľudí.

Po útoku má poškodené oko

Pri protestoch, ktoré Navaľnyj organizoval v Moskve 26. marca, zatkli policajti viac ako tisíc demonštrantov. Sám Navaľnyj strávil po tejto demonštrácii vo väzení dva týždne. Krátko po prepustení ho navyše neznámy útočník polial takzvanou „zeľonkou“, dezinfekčným prostriedkom, ktorý je už tradičnou zbraňou používanou radikálnymi stúpencami prezidenta Vladimira Putina v boji proti jeho odporcom. Navaľnyj má po tomto útoku poškodené oko.

Navaľnyj je v súčasnosti – minimálne od vraždy opozičného vodcu Borisa Berezovského, z ktorej objednania mnohí podozrievajú Putina – najviditeľnejším a najpopulárnejším predstaviteľom ruskej opozície. Do pozornosti verejnosti sa dostal pôvodne najmä ako bloger, upozorňujúci na korupčné kauzy súvisiace s najvyššími predstaviteľmi štátu. Navaľnyj už ohlásil, že sa chce v roku 2018 uchádzať o funkciu ruského prezidenta.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Alexej Navaľnyj