Putin na summite v Číne kritizoval negatívny postoj USA k jadrovej dohode s Iránom

Vladimir Putin, Xi Jinping
Zľava: ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Xi Jinping počas samitu Šanghajskej organizácie spolupráce v čínskom meste Čching-tao, 10. júna 2018 Foto: SITA/AP

ČCHING-TAO 10. júna (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu kritizoval odchod Spojených štátov z jadrovej dohody s Iránom.

Urobil tak počas samitu Šanghajskej organizácie spolupráce (ŠOS) v čínskom meste Čching-tao, kde vyhlásil, že členské krajiny znepokojilo rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré podľa Putina môže narušiť stabilitu situácie v regióne. Dodal, že Moskva bude aj bude naďalej plniť svoje záväzky vyplývajúce z iránskej dohody.

Ruský líder na samite tiež povedal, že predstavitelia ŠOS prijali dohodu, podľa ktorej sa najbližšie tri roky budú sústrediť najmä na boj proti terorizmu. Dohoda zahŕňa spoločné cvičenia, výmenu informácií a uskutočnenie spoločných protiteroristických akcií. Zdôraznil, aby skupina sledovala situáciu v Afganistane a odvrátila hrozby militantov.

Putin takisto privítal plánovaný samit Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una, ktorý sa uskutoční 12. júna na singapurskom ostrove Sentosa.Rusko víta plánovaný samit USA a Severnej Kórey a všimlo si tiež veľký prínos Číny v snahe urovnať krízu na Kórejskom polostrove,“ vyjadril sa ruský politik.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-unVladimir Putin