Putin navštívil Krym, Porošenko ho za to kritizoval

Putin navštívil anektovaný polostrov Krym
Putin na úvod návštevy varoval menšinových krymských Tatárov, aby sa neusilovali o získanie špeciálneho štatútu na tomto pôvodne ukrajinskom polostrove. Foto: SITA/AP

SIMFEROPOL 17. augusta (WEBNOVINY) – Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval v pondelok na trojdňovú návštevu čiernomorského polostrova Krym, ktorý Rusko anektovalo vlani po vypuknutí ukrajinskej krízy.

Podľa agentúry Reuters Putin na úvod návštevy varoval menšinových krymských Tatárov, aby sa neusilovali o získanie špeciálneho štatútu na tomto pôvodne ukrajinskom polostrove. Podľa oficiálneho vyhlásenia Kremľa má Putinova návšteva podporiť rozvoj a turistický ruch v tejto novej republike Ruskej federácie.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Problémy Krymu treba podľa Putina riešiť

Hneď v prvý deň sa prezident stretol s predstaviteľmi Tatárov a ďalších menšín žijúcich na Kryme. Varoval pritom, že medzietnické vzťahy sú veľmi citlivou záležitosťou. „Akékoľvek špekulácie o špeciálnych právach pre určité etnikum považujem za mimoriadne nebezpečné,“ vyhlásil Putin počas stretnutia v luxusnom letovisku v dedine Opoznevoje na juhu polostrova.

Šéf Kremľa podľa vlastných slov nepripustí, aby zo zahraničia financované ľudskoprávne organizácie destabilizovali situáciu na polostrove s využitím krymsko-tatárskej karty. Moslimskí Tatári tvoria asi desať percent obyvateľov Krymu a predstavujú tam tretiu najpočetnejšiu národnosť po Rusoch a Ukrajincoch.

Podľa Putina treba problémy multietnického Krymu – rovnako ako všade inde v Rusku – riešiť v záujme pokojného a harmonického spolužitia všetkých národnostných skupín.

Porošenko kritizoval Putinovu návštevu na Kryme

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondelok kritizoval návštevu najvyšších ruských ústavných činiteľov na Kryme. Ministerstvo zahraničných vecí v Kyjeve v tejto súvislosti zaslalo Moskve protestnú nótu. Rezort ukrajinskej diplomacie v tejto súvislosti upozornil, že k návšteve v Autonómnej republike Krym došlo bez konzultácií s ukrajinskou stranou demonštratívnym spôsobom v rozpore s platnou ukrajinskou legislatívou i normami medzinárodného práva.

Porošenko označil pondeľňajšiu Putinovu návštevu i návštevu premiéra Dmitrija Medvedeva na Kryme za výzvu pre civilizovaný svet. Podľa neho prispela k ďalšej eskalácii aj tak napätej situácie a pokračovaniu scenára realizovaného príslušníkmi ruských ozbrojených síl a ich spojencami na východe

Krym má podľa Porošenka budúcnosť, aj v oblasti turistického ruchu, iba ako súčasť Ukrajiny. Jednou z ústredných tém Putinových rokovaní na Kryme bol dnes práve cestovný ruch, uviedli agentúra UNIAN a Ukrajinská pravda. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyjadril v pondelok znepokojenie v súvislosti s novou vlnou násilia na východe Ukrajiny. Podľa jeho stanoviska zverejneného v New Yorku by všetci zainteresovaní mali pokračovať v dialógu.

Na východe Ukrajiny sa stále bojuje

„Pokračujúce porušovanie prímeria a z neho vyplývajúce straty na životoch sú neprijateľné,“ citovala slová prvého muža svetovej organizácie tlačová agentúra DPA.

Európska únia odsúdila ústami hovorkyne šéfky diplomacie Federicy Mogheriniovej ďalšiu eskaláciu násilia na východe Ukrajiny a súčasne vyzvala obe strany, aby rešpektovali prímerie v súlade s obsahom mierových dohôd z Minska a prijali primerané opatrenia v súlade s medzinárodným právom na ochranu civilného obyvateľstva.

K apelom na všetkých zúčastnených, aby prispeli k realizácii obsahu minských mierových dohôd, sa pripojilo v pondelok aj nemecké ministerstvo zahraničných vecí.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pan Ki-munPetro PorošenkoVladimir Putin