Putin odpovedal ľuďom na otázky. Kritizoval zvýšenie ciel a vyjadril sa aj, či hrozí III. svetová vojna

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

MOSKVA 7. júna (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok navrhol vybudovať nový systém európskej bezpečnosti, keďže fungovanie toho súčasného podľa neho ohrozujú Spojené štáty.

Nový systém európskej bezpečnosti

Putin to vyhlásil počas niekoľkohodinového maratónu, v rámci ktorého mu raz za rok môžu telefonovať ruskí občania a pýtať sa ho rôzne otázky.

V súvislosti s európskou bezpečnosťou ruský prezident povedal, že keďže sa „Spojené štáty pokúšajú narušiť strategickú rovnováhu“, malo by to „podnietiť ďalšie krajiny k tomu, aby sa dali dokopy a vypracovali nový systém európskej bezpečnosti“.

Na otázku, či hrozí tretia svetová vojna, Putin odvetil, že nie, pretože fakt, že by viedla k jadrovému konfliktu, má pre každého dostatočne odstrašujúcu silu.

Kauza Skripaľ a kritika ciel

Ku kauze bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije, ktorých otrávili vo Veľkej Británii, pričom západné krajiny z toho obviňujú Rusko, sa Putin nechcel vyjadrovať. Nakoniec však povedal, že Skripaľovci podľa neho určite neboli otrávení nervovoparalytickou látkou novičok sovietskej výroby, lebo to by určite neprežili.

Putin okrem iného kritizoval zvýšenie ciel na dovážanú oceľ, ktoré ohlásil americký prezident Donald Trump. K tomu ruský prezident škodoradostne poznamenal, že teraz konečne spojenci Spojených štátov pochopia, aké to je, keď sú proti nim vyhlásené sankcie.

Výrazné zvýšenie ciel bude mať totiž podľa neho na tieto krajiny podobný efekt, ako majú sankcie proti Rusku, ktoré zaviedli západné krajiny v súvislosti s ruskou anexiou Krymu a situáciou na východe Ukrajiny. „Aj oni anektovali Krym?“ spýtal sa Putin.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpSergej SkripaľVladimir Putin