Putin pre diplomatické napätie odložil návštevu Francúzska

Francois Hollande, Vladimir Putin
Ešte v nedeľu si francúzsky prezident Francois Hollande v rozhovore pre francúzsku televíziu kládol rečnícku otázku, či jeho stretnutie s Vladimirom Putinom bude v súčasnej situácii užitočné a potrebné. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 11. októbra (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin odložil svoju schôdzku s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom, ktorá mala byť venovaná situácii v Sýrii a mala sa uskutočniť na budúci týždeň v Paríži. Príčinou odkladu je diplomatické napätie medzi oboma štátmi. Informovala o tom agentúra AP.

Putinova návšteva vo Francúzsku mala byť súkromná a konať sa mala 19. októbra. Počas nej mal v Paríži inaugurovať novú pravoslávnu katedrálu a otvoriť výstavu ruského umenia v novom kultúrnom stredisku.

Agentúry AP a Reuters vysvetlili, že Elyzejský palác v utorok ráno Kremľu navrhol, aby sa počas Putinovej návštevy v Paríži uskutočnilo pracovné rokovanie venované Sýrii. Súčasne s tým sa však prezident Francois Hollande nemal zúčastniť na ďalších podujatiach v programe Putinovej návštevy v Paríži. Ruská strana v odpovedi na tento návrh vyslovila želanie preložiť Putinovu návštevu na neskorší termín.

Hollande si kládol otázku, či bude stretnutie užitočné

Putinovo rozhodnutie o odklade návštevy vo Francúzsku prišlo len niekoľko dní po tom, ako Rusko v Bezpečnostnej rade OSN vetovalo návrh rezolúcie predloženej Francúzskom a Španielskom, ktorý žiadal okamžité zastavenie ozbrojených násilností v Sýrii. Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault v pondelok v súvislosti s nimi dokonca vyzval Medzinárodný trestný tribunál, aby začal vyšetrovanie proti Rusku, či sa svojím vojenským angažovaním v Sýrii nedopustilo vojnového zločinu.

Ešte v nedeľu si francúzsky prezident Francois Hollande v rozhovore pre francúzsku televíziu kládol rečnícku otázku, či jeho stretnutie s Putinom bude v súčasnej situácii užitočné a potrebné. Ayrault v pondelok vo vysielaní rozhlasovej stanice France Inter upozornil, že ak aj Putina v Elyzejskom paláci prijmú, „nebude to kvôli spoločenskému dekóru“.

Francúzska spravodajská stanica France Info v utorok pripomenula, že nejde o prvý prípad, keď zahraničná politika Kremľa vyvolala vo Francúzsku podobnú polemiku a problémy. Stalo sa tak aj v roku 2014, v čase vypuknutia krízy na východe Ukrajiny, keď Francúzsko aj pod tlakom svojich spojencov bolo nútené anulovať zmluvu o dodávke dvoch vrtuľníkových lodí triedy Mistral Rusku, ktorému muselo následne vyplatiť 949,7 milióna eur. Už postavené lode boli potom predané Egyptu.

Orlov ešte ráno tvrdil, že Putin do Francúzska pocestuje

O schôdzke prezidentov Ruska a Francúzska informoval ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov ešte 6. októbra, keď spresnil, že má byť venovaná posúdeniu situácie v Sýrii a na Ukrajine.

Ruský veľvyslanec vo Francúzsku Alexandr Orlov ešte v utorok ráno vo vysielaní rozhlasovej stanice Europe 1 hovoril, že prezident Putin má naďalej v úmysle pricestovať na budúci týždeň do Paríža a rokovať tam o pálčivých témach medzinárodnej politiky.

Orlov súčasne uviedol, že 19. októbra sa v Berlíne má uskutočniť pracovná večera, na ktorú nemecká kancelárka Angela Markelová okrem Putina pozvala aj Hollanda.

Podľa Kremľa sa 19. októbra má v Berlíne konať stretnutie v tzv. normandskom formáte – najvyšších predstaviteľov Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny – o vývoji v Donbase. Ruská agentúra TASS však v utorok citovala tlačovú službu nemeckej spolkovej vlády, ktorá konanie takéto stretnutia zatiaľ nepotvrdzuje.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe François HollandeFrancois HollandeJean-Marc AyraultSergej LavrovVladimir Putin