Putin rozšíri jadrový arzenál, zbrane otočí voči nepriateľom

Vladimir Putin
Rusi si podľa vlády v Haagu neželajú zverejnenie zoznamu neželaných osôb. Foto: SITA/AP

KUBINKA 16. júna (WEBNOVINY) – Rusko doplní tento rok do svojho jadrového arzenálu vyše 40 nových medzikontinentálnych balistických rakiet, uviedol v utorok šéf Kremľa Vladimir Putin. „Vyše 40 nových medzikontinentálnych balistických rakiet, schopných prekonať aj tie technicky najmodernejšie systémy protiraketovej obrany, bude tento rok pridaných do zostavy jadrového arzenálu,“ citovala ruského prezidenta agentúra Reuters.

Podľa agentúry TASS sa Putin takto vyjadril v Kubinke pri Moskve pri príležitosti otvorenia medzinárodného vojensko-technického fóra Armáda 2015. „Naše zbrane a technika sú stále veľmi žiaduce na svetovom trhu so zbraňami, v posledných rokoch je dopyt po nich stabilný,“ konštatoval Putin. Šéf Kremľa ďalej povedal, že na fóre v Kubinke sú delegácie z 59 krajín, ako aj zástupcovia viacerých štátov.

Ruský obranný priemysel je podľa Putina pripravený ponúknuť celú škálu služieb – od dodávok zbraní až po pozáručný servis či školenia kádrov. „Zdôrazňujem, že sme otvorení spolupráci, spolupráci na spoločnom vývoji budúcich pokročilých modelov zbraní, ako aj na začatí perspektívnych inovačných projektov,“ citovala agentúra TASS Putina.

Rusko otočí zbrane proti nepriateľom

Putin v utorok tiež vyhlásil, že Rusko bude nútené namieriť svoje ozbrojené sily na ktorékoľvek krajiny, ktoré by ho mohli ohrozovať, a že sa obáva protiraketového obranného systému pri ruských hraniciach. „Budeme nútení namieriť naše ozbrojené sily… na tie územia, odkiaľ prichádza hrozba,“ citovala Putina agentúra Reuters.

Putin taktiež po rokovaní s fínskym prezidentom Saulim Niinistöm v prezidentskej rezidencii Novo-Ogariovo na predmestí Moskvy povedal, že najlepšou zárukou bezpečnosti Fínska je neutrálny štatút krajiny.

Putin chce, aby Ukrajina splatila dlh

Ruský prezident, ktorý je v spore so Západom pre krízu na Ukrajine a sankcie uvalené na Rusko, ďalej povedal, že chce, aby Ukrajina splatila Rusku tri miliardy dolárov, ako je zakotvené v dohode uzavretej za vlády bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča.

Minská mierová dohoda o Ukrajine je podľa jeho názoru vyrovnaná a spravodlivá a ak by Rusko bolo nesúhlasilo s jej obsahom, nebolo by ju podpísalo, dodal Putin.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Putin