Putin: Rozširovanie NATO je pre Rusko problém a vyžiada si reakciu

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin na samite Organizácie dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB). Foto: SITA/AP

Rusko nemá problém s Fínsko a Švédskom, no rozšírenie vojenskej infraštruktúry na ich území si vyžiada reakciu Moskvy, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Na samite Organizácie dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), aliancie bývalých sovietskych republík, v Moskve tiež povedal, že rozšírenie Severoatlantickej aliancie (NATO) je pre Rusko problém a je v záujme Spojených štátov. Rusko podľa jeho slov musí venovať viac pozornosti „plánom NATO zvýšiť svoj svetový vplyv“, informuje spravodajský portál BBC.

Putin sa na samite ODKB vyjadril, že počas invázie na Ukrajinu Moskva získala „dokumentárne dôkazy“ o tom, že blízko ruských hraníc „boli v podstate vytvorené komponenty biologických zbraní“. Podľa jeho slov sa „pracuje na možných metódach a mechanizmoch destabilizácie epidemickej situácie v postsovietskom priestore“. BBC upozorňuje, že tieto tvrdenia sa nedali nezávisle overiť.

Ruský prezident tiež povedal, že ODKB plánuje na jeseň „sériu spoločných cvičení v Kazachstane, Kirgizsku a Tadžikistane“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyODKB Organizácia dohody o kolektívnej bezpečnosti