Putin sa ešte nerozhodol, či bude opäť kandidovať v prezidentských voľbách

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: SITA/AP.

MOSKVA 4. októbra (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin v stredu vyhlásil, že sa ešte nerozhodol, či bude vo voľbách, ktoré sa budú konať v marci 2018, opätovne kandidovať za prezidenta. Putin chce svoje rozhodnutie oznámiť do konca tohto roka.

Agentúra Associated Press pripomína, že ide o tradičný Putinov postup, keď dôležité rozhodnutia týkajúce sa ruskej politiky oznamuje až v poslednej možnej chvíli.

Putin má podľa aktuálnych prieskumov verejnej mienky stále viac ako osemdesiatpercentnú podporu medzi ruskými občanmi. Ak sa rozhodne opäť kandidovať, je veľmi vysoko pravdepodobné, že zvíťazí a bude zvolený na ďalšie šesťročné obdobie.

Medzi ďalšími kandidátmi sa spomínajú najčastejšie traja veteráni ruskej politiky – komunista Gennadij Zjuganov, ultranacionalista Vladimir Žirinovský a liberál Grigorij Javlinský – z ktorých ale ani jeden nemá reálnu šancu na zvolenie.

Najpopulárnejšia postava súčasnej ruskej opozície, známy bloger a aktivista Alexej Navaľný, síce trvá na tom, že bude v prezidentských voľbách tiež kandidovať, ale Kremeľ tvrdí, že mu to neumožní, keďže sa dopustil opakovaného porušenia zákona, napríklad organizáciou nepovolených zhromaždení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexej NavalnýVladimir Putin