Putin: Sankcie uvalené na Rusko boli šťastím v nešťastí

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin vystúpil v Kremli s tradičným výročným posolstvom pred poslancami oboch komôr Federálneho zhromaždenia. Moskva, 1. decembra 2016. Foto: SITA/AP

MOSKVA 1. decembra (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok označil sankcie uvalené na Rusko v súvislosti s jeho politikou voči Ukrajine za „šťastie v nešťastí“. Vysvetlil, že sankcie Západu a odvetné opatrenia Ruska pomohli ruským poľnohospodárom. Upozornil však, že takáto situácia nebude trvať večne.

Príčiny spomalenia ekonomiky sú vo vnútorných problémoch

„Pred dvoma rokmi sme začali čeliť závažným ekonomickým výzvam, nepriaznivej situácii na svetových trhoch, sankciám, keď – ako sa u nás hovorí – sme mali tancovať ako iný píska, keď sme mali ignorovať naše národné záujmy,“ pripomenul Putin. Zdôraznil však, že „hlavné príčiny spomalenia ekonomiky (Ruska) sú v prvom rade v jeho vnútorných problémoch“. Ak ich Rusko nevyrieši, mohlo by „ustrnúť na roky“.

„Treba si jasne stanoviť ciele a postupne ich dosahovať,“ uviedol Putin a poukázal na to, že tento prístup funguje práve v ruskom poľnohospodárstve. Poľnohospodársky sektor označil za oblasť, ktorá „kŕmi krajinu a dostáva sa na medzinárodné trhy“. Dodal, že export ruskej poľnohospodárskej produkcie prináša Rusku viac ako export zbrojného priemyslu.

Putin informoval, že vláda chce podporiť ekonomický rast stimulmi pre poľnohospodárov a malých a stredných podnikateľov. Poznamenal, že inflácia, ktorá sa vlani pohybovala okolo 13 percent, by tento rok mala klesnúť na šesť percent.

Boj proti korupcii nie je šou

Putin vyhlásil, že boj proti korupcii v Rusku nie je šou. Vykorenenie korupcie v Rusku si vyžaduje zodpovednosť a profesionalitu vyšetrujúcich a súdnych orgánov. Zdôraznil tiež, že ani funkcia a ani konexie nemôžu nečestným štátnym úradníkom slúžiť ako ochrana. Putin však pripomenul, že nikoho neslobodno označovať za vinného bez toho, aby o jeho vine rozhodol súd.

Putin v tejto časti svojho prejavu narážal na nedávne zatknutie bývalého ruského ministra ekonomického rozvoja Alexeja Uľukajeva, ktorý je obvinený z prijatia úplatku dvoch miliónov dolárov za kladné stanovisko k odkúpeniu polovičného podielu regionálnej ropnej spoločnosti Bašnefť ruským ropným gigantom Rosnefť. Uľukajev označil svoje obvinenie za provokáciu, svoju vinu poprel a odmieta vypovedať až do predloženia dôkazov.

Táto kauza vyvolala v Rusku šok, ale aj veľa dohadov. Hovorí sa, že nemusí ísť o boj s korupciou, ale o mocenský boj na najvyšších miestach.

Analytici poukazujú na to, že minister by sotva preberal úplatok v hotovosti. V Rusku, kde je korupcia bežným javom, je podľa nich úplatok vo výške dvoch miliónov dolárov pre ministra federálnej vlády „primalý“, a to aj vzhľadom na hodnotu kontraktu o predaji štátneho podielu Bašnefti.

V moderných dejinách Ruska ešte nikdy nezadržali úradujúceho ministra federálnej vlády. Podľa spravodajskej stanice BBC je Uľukajev najvyššie postaveným ruským predstaviteľom, ktorého zadržali od roku 1991 – od neúspešného pokusu o štátny prevrat vo vtedajšom Sovietskom zväze.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin