Putin schválil zmenu námornej doktríny, kritizuje aj NATO

Rusko uviedlo do prevádzky špionážnu loď novej generácie
Foto: SITA/AP

MOSKVA 26. júla (WEBNOVINY) – Ruský prezident Vladimir Putin schválil v nedeľu nové znenie námornej doktríny, ktorá počíta so silnou prítomnosťou Ruska v Atlantiku. Dokument tiež kritizuje rozširovanie NATO a zaraďuje Antarktídu medzi oblasti ruských strategických záujmov, informuje agentúra AP.

Šéf Kremľa odsúhlasil aktualizovanú námornú doktrínu na nedeľňajšom stretnutí s vojenskými predstaviteľmi v meste Baltijsk v Kaliningradskej oblasti, ktorá hraničí s členskými krajinami NATO Litvou a Poľskom. Schválený materiál označuje za „neprijateľné“ plány Severoatlantickej aliancie na umiestnenie vojenskej infraštruktúry do blízkosti ruských hraníc.

Upravená námorná doktrína okrem vojenských otázok rieši aj problematiku obchodného loďstva a vedeckého výskumu. Na schôdzke sa zúčastnil aj silný kritik NATO, ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin, ktorý má v ruskej vláde na starosti zbrojný priemysel.

Nová doktrína podľa neho odráža „zmeny v medzinárodnej politickej situácii a cieľ posilnenia Ruska ako významnej námornej mocnosti“. Putin sa v Kaliningradskej oblasti zúčastnil na oslavách dňa ruského námorníctva, ktorý má korene v časoch Sovietskeho zväzu.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij RogozinVladimir Putin