Putin šetrí, ministerstvo vnútra príde o desaťtisíce miest

Vladimir putin
Ruský prezident Vladimir Putin telefonoval Obamovi. Foto: SITA/AP

MOSKVA 13. júla (WEBNOVINY) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal nariadenie, ktorým sa znižuje počet zamestnancov ministerstva vnútra o 110.000, čo je približne desať percent personálu. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na dokument, ktorý v pondelok zverejnili na vládnej webovej stránke.

Opatrenie je podľa Reuters ďalším príkladom uťahovania opaskov v Rusku, ktorého ekonomika sa prepadá smerom k recesii, okrem iného spôsobenej nízkymi cenami ropy a západnými sankciami.

V dokumente sa uvádza, že maximálny počet zamestnancov ministerstva vnútra, ktorým sa vyplácajú mzdy z federálneho rozpočtu, by nemal presiahnuť hranicu, stanovenú na niečo vyše milióna ľudí. Tento počet nezahŕňa bezpečnostný personál a pracovníkov starajúcich sa o ministerské budovy.

Dokumentom sa mení Putinovo predchádzajúce nariadenie z mája 2014, ktoré stanovilo počet zamestnancov ministerstva na niečo vyše 1.11 milióna.

Zatiaľ nie je jasné, ktorých pracovníkov bude musieť ministerstvo prepustiť, ani či nepresunie ich časť do iných kategórii. Jeho interných zamestnancov, platených z federálneho rozpočtu, tvoria najmä príslušníci polície a polovojenských síl zodpovedných za dodržiavanie zákona a poriadku, ale aj civilný personál.

Podľa analytikov je prebujnená ruská byrokracia zdrojom korupcie a brzdou ekonomického rastu.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin